הסכם חלוקת עיזבון בין יורשים

הסכם חלוקת עיזבון בין יורשים, הנקרא גם "הסכם ירושה בין אחים" או "הסכם בין יורשים", נעשה מטעמים רבים ושונים. חשוב מאוד לדעת שיש לו גם השלכה על חסכון אפשרי על מיסוי מקרקעין והיטל השבחה.

מהו הסכם חלוקת עיזבון בין יורשים?

חלוקת ירושה בין אחים מתבצעת על פי צוואת המנוח. אם אין צוואה אז מתבצעת חלוקת הירושה על פי דין הקבוע בחוק הירושה.

בשני המקרים יורשים יכולים לערוך ביניהם הסכם חלוקת עזבון. בהסכם חלוקת עזבון ניתן לסטות מהוראות חוק הירושה לגבי ירושה על פי דין, ובמקרה שיש צוואה, לסטות מהוראות הצוואה.

הסכם זה נערך מטעמים רבים, כמו יורשים שקיבלו כבר בחיי המוריש וכו'.

אין צורך שהיורשים יחתמו על ההסכם בפני עו"ד, אך הדבר רצוי, במיוחד אם מבקשים לרשום את ההסכם בטאבו.

מתי עורכים את ההסכם?

האם צריך לעשות את ההסכם לפני הגשה של בקשת צו ירושה, או אחרי?

הסכם חלוקת עיזבון נעשה לאחר מתן צו ירושה או צו קיום צוואה. לאחר חתימת ההסכם מגישים אותו ללשכת רישום מקרקעין יחד עם צו הירושה או צו קיום הצוואה, ומבקשים לרשום את הנכסים בהתאם להסכם.

בקשה לאישור הסכם חלוקת עיזבון בבית משפט

רבים שואלים, האם צריך להגיש לבית משפט בקשה לאישור הסכם חלוקת עיזבון? התשובה היא שההסכם תקף גם ללא אישור בית המשפט ולכן אין חובה להגיש בקשת אישור הסכם חלוקת עיזבון בבית משפט. אולם, אם אחד מהצדדים להסכם הוא קטין או חסוי, יש צורף באישור הסכם חלוקת ירושה בבית משפט. כמו כן, במקרה של חשש מפני טענות בעתיד רצוי לבקש מתן תוקף על ידי בית המשפט.

הסכם חלוקת עיזבון בין יורשים והשפעתו על חיובי המס החלים על היורשים

ניקח לדוגמה מקרה קלאסי של שני אחים שירשו שתי דירות. ללא הסכם בין היורשים, כל יורש יקבל מחצית מכל דירה. השיתוף בנכסים יוצר בעיות, כך אח אחד מרגיש שהוא מטפל יותר בנכסים, האח השני חושב שהדירות מושכרות בזול, אחד רוצה למכור כי הוא צריך כסף והשני לא מעוניין למכור, וכו'. הפתרון שלהם הוא לעשות פירוק שיתוף במקרקעין בין אחים, אלא שהדבר נחשב לעסקה במקרקעין ומטיל עליהם חיובי מס שבח מס רכישה והיטל השבחה, בין אם ימכרו אחד לשני ובין אם ימכרו לאדם שלישי.

תכנון מוקדם היה פותר לאחים את הבעיה. עורך דין מקצועי היה מייעץ לאחים כבר מלכתחילה לערוך הסכם חלוקת עזבון שבו יקבע שכל אחד ייקח דירה אחת, ואז לא היו חלים שום מסים.

העברות מהמוריש ליורשים בהתאם להסכם חלוקה בין אחים אינו מחייב במס שבח, מס רכישה או היטל השבחה.

ראה עוד:

מס רכישה – מדריך לרוכש דירה 2020

מס שבח מדריך למוכר דירה 2020 | פטור במכירת דירה

היטל השבחה [מדריך מפורט]

תנאים לפטור ממס

על מנת ליהנות מפטור במס יש לתכנן כראוי מראש את הסכם חלוקת עיזבון בין אחים.

כך בין היתר יש לעשות את ההסכם טרם העברת הירושה ליורשים. לכן אם הדירות כבר נרשמו בטאבו לא ניתן לחזור אחורה ולעשות הסכם חלוקה.

כך גם יש להקפיד לא לערב כספים מבחוץ בשביל איזונים בין הדירות. הכנסת כסף מבחוץ תחשב לעסקה לפי שיעור הכסף שהוכנס.

על מנת לקבל יעוץ וטיפול מקצועי של עורך דין ירושות וצוואות התקשרו עכשיו: 03-5758484 או פנו במייל: main@ygoldlaw.co.il.


משרדו של עו"ד ונוטריון יצחק גולדשטיין מתמחה במקרקעין ובמגוון שירותים משפטיים הקשורים לשמירת העושר המשפחתי, לרבות עריכת צוואה, בקשה לצו ירושה, בקשה לקיום צוואה, התנגדות לצוואה, ניהול עיזבון, עריכת הסכמי חלוקת עיזבון והסתלקות מעיזבון, ניהול הליכים בבית המשפט לענייני משפחה ואצל הרשם לענייני ירושה, וליווי משפטי אישי ומסור.

הידע והניסיון המשפטי והכלכלי של משרדנו עומד לרשות לקוחותיו בתיקי עיזבון בהם מעורבים בדרך כלל היבטים עסקיים ומסחריים בקנה מידה משמעותי.

אם אתם מחפשים עורך דין מקצועי ושירות מצוין בתחומי הירושה, הצוואות והעיזבון, משרדנו עומד לרשותכם.

דילוג לתוכן