עמוד הבית >> נוטריון >> נוטריון ישראלי בחו"ל

נוטריון ישראלי בחו"ל

כיצד ניתן לחתום על מסמכים רשמיים מחוץ לישראל כמו אימות חתימה על ייפוי כוח או חתימה על תצהיר? האפשרויות העיקריות הם נוטריון ישראלי בחו"ל או בנציגויות ישראל בקונסוליות השונות. במאמר הבא נדון על אישור חתימה של נוטריון ישראלי בחו"ל. אתם צריכים נוטריון ישראלי בניו יורק, לוס אנג'לס, מיאמי, קנדה, לונדון, פריז, ברלין, ציריך, וינה או כל מקום אחר, זה המקום בדיוק לקבל את כל המידע.

פעולות נוטריון ישראלי בחו"ל

חתימת נוטריון ישראלי בחו"ל מותרת, בכפוף לכך שפעולתו אינה אסורה על פי דיני אותה מדינה. וכאשר האישור נועד לשימוש במדינת ישראל.

בפס"ד ע"א 3714-16 יזיד רבחי טינה נ' סמיר פרוואג'י קבע בית המשפט העליון:

מקובלת עלינו עמדת היועץ המשפטי לממשלה לפיה אין מניעה על פי הדין הישראלי כי נוטריונים ישראלים יאמתו ויאשרו פעולות משפטיות המבוצעות מחוץ לשטח שחל עליו משפט מדינת ישראל ביחס לפעולות שיש להן זיקה לישראל ובלבד שהשלמת הפעולה תבוצע במשרדו של הנוטריון בישראל על פי תקנה 26(ב) לתקנות הנוטריונים, התשל"ז-1977.

לפי תקנה 26(ב) לתקנות הנוטריונים על נוטריון לשמור את חותמו, את פנקסיו והכרטסת – במשרדו. לכן, על הנוטריון להקפיד על הנחיה זו גם כאשר הוא מבצע פעולות בחו"ל. לכן את הטבעת המסמכים, אישור המסמכים, הרישום בספר הנוטריון ועוד, יבצע כאשר יחזור לארץ ישראל, תוך שהוא מציין שהחתימה נעשתה בחו"ל.

דוגמא למסמכים הנחתמים בפני נוטריון: אימות חתימה על טפסי מקרקעין, אימות חתימה על ייפוי כוח, אימות חתימה על תצהיר הסתלקות מירושה.

חתימה בקונסוליה ישראל בחו"ל

ניתן לקבל בנציגות ישראלית מחוץ לישראל אישור על מסמכים שונים כמו אימות חתימה על מסמך, אישור חתימה על מסמך, אישור העתק, אישור תצהיר, אישור חיים, אישור תעודה ציבורית, אימות חוות דעת מומחה או תצהיר חוות דעת מומחה. את החתימה בקונסוליה והאישור יכולים לקבל אזרחי ישראל או אזרחים זרים שצריכים אישור למסמך המוגש בא"י. האישור הוא של נציג דיפלומטי או קונסולרי.

סייגים: 

  • הנציגים הדיפלומטיים לא מוסמכים לאשר חתימת קטין לפני קבלת אישור ממשרד החוץ.
  • נציגות ישראל בחו"ל לא יכולה לערוך צוואות, לאמת הסכמי ממון בין בני זוג או לערוך מסמכים בעלי אופי משפטי.
  • אישור הנציגים מותנה בשיקול דעתם, ובסמכותם לסרב לבצע פעולה אם אינם משוכנעים שהיא עומדת במלוא דרישות החוק.

ש: מדוע צריך אישור נוטריון ישראלי, כאשר יש קונסוליה?
ת: במקרים רבים אכן אפשר לגשת לקונסוליה. היתרון של נוטריון מישראל הוא:

  1. יכול להגיע לכל מקום. 
  2. זמינות, לעומת לחץ גדול בקונסוליה בדרך כלל, המחייב הקדשת יום שלם לנושא, כאשר גם אז אי אפשר לחתום יותר מכמה מסמכים ביום.
למידע על קונסוליות ישראליות בחו"ל – כאן וכאן.

אימות חתימה לייפוי כוח בחו"ל

כאשר אדם מעוניין לקבל לידיו את הסמכויות לבצע פעולות משפטיות כלפי צד שלישי, עליו לחתום על מסמך של ייפוי כוח אשר דורש חתימת נוטריון. לפעמים, נדרש אימות חתימה על ייפוי כוח בחו"ל. עבור פעולות כמו רכישת נדל"ן, או פעולות משפטיות אחרות בישראל, יש צורך בייפוי כוח זה. 

אימות חתימה נוטריוני לתצהיר בחו"ל

פעמים רבות יש צורך בתצהיר. לדוגמא: תצהיר עדות בהליך משפטי, תצהיר על מכירת או רכישת מקרקעין (דיווח מש"ח), תצהיר עבור בקשת צו ירושה, תצהיר הסתלקות מירושה, תצהיר זיהוי. במסגרת אימות תצהיר מחוץ לישראל נוטריון מאשר את החתימה לאחר שבדק שהאדם הבין ויודע על מה חתם. הוראות סעיף 30 לפקודת הראיות  בעניין הוכחת תעודות חוץ, הם לתצהיר לבית משפט. רשויות כמו לשכת רישום מקרקעין (טאבו) או רשם הירושה יקבלו בדרך כלל אישור תצהיר בפני נוטריון בחו"ל.

פעולות נוטריוניות במדינות עוינות

פעולות נוטריוניות ניתנות לביצוע אף במדינות עוינות שלא מקיימות יחסים דיפלומטיים עם ישראל. במצב זה נדרש אימות של חתימת נוטריון  מקומי במשרד החוץ של המדינה הרלוונטית. החתימה של המדינה תאומת על ידי גורם ממדינה שלישית אשר כן יש לה יחסים עם שתי המדינות העוינות. לבסוף, נציג ישראלי יאמת את החתימה של משרד החוץ של המדינה השלישית ויאשר את המסמך.

אימות חתימה על ידי עורך דין ישראלי בחו"ל – האם אפשרי?

מקובל, בהתאם לסעיף 15 לפקודת הראיות (יש להזהיר את המצהיר) וסעיף 30 לפקודת הראיות (הוכחת תעודות חוץ), שעורך דין ישראלי לא יכול להחתים על תצהיר ולאשר מסמכים אחרים כאשר חוקי המדינה אינם חלים. התוצאה שלכאורה אין תוקף לאימות חתימת עו"ד ישראלי בחו"ל על תצהיר. אך במספר החלטות של לשכת עורכי הדין, שהן בעיקרן בפן האתי, נכתב כי הלשכה אינה רואה בעיה אתית באימות חתימה של עו"ד ישראלי בחו"ל על תצהיר, אלא שלא בטוח שיש לכך תוקף. כך גם בעניין אימות חתימה על דיווח מש"ח ושטרות משכנתא ניתנה החלטה כי מבחינה אתית לא תהיה בכך בעיה אך מבחינה אזרחית יש לבחון מול הרשויות הרלוונטיות את עמדתן. לעומת זאת, יש תוקף לחתימה בפני קונסוליה ישראל בחו"ל.

נוטריון ישראלי בחו"ל – סיכום

אמנם פעולותיו של נוטריון ישראלי בחו"ל הן אכן מעט יותר מסובכות ברמה הבירוקרטית. בהינתן והולכים לפי ההוראות במדויק ולא מפספסים אף מסמך או אישור, ניתן לבצע אותן ללא בעיות מיוחדות. חשוב לבוא מוכנים עם הידע על הדרישות מראש.

אם אתם צריכים נוטריון ישראלי בארצות הברית לרבות ניו-יורק, קנדה, בריטניה, צרפת, גרמניה, שוויץ, אוסטריה או כל מקום אחר, פנו אלינו ונשתדל לסייע.

תוכן עניינים
תחומי ההתמחות שלנו
דילוג לתוכן