סכסוכי ירושה בין אחים

עורך דין סכסוכי ירושה – מהם הגורמים לסכסוך בין יורשים בכלל, ומה הסיבות למחלוקות בין אחים כתוצאה מירושה בפרט? כיצד להימנע ממאבקי ומלחמות ירושה? כיצד מתמודדים עם סכסוכי ירושה בין אחים? מה הפתרון? ומה עורך דין לענייני ירושות וצוואות יכול לעזור בנושא? קבלו את המדריך השלם למריבות ירושה בין אחים והפתרונות.

מהו בעצם סכסוך ירושה בין אחים?

הפתגם אומר: "יש משפחה ויש יורשים". למרבה הצער קורה לא מעט, שירושה, ולא משנה גודלה, מעבירה משפחה שלווה למלחמה. אחים שלא תמימי דעים לגבי אופן חלוקת העיזבון, יכולים לערער את השלום בכל המשפחה המורחבת.

מהם הגורמים לסכסוכי ירושה בין אחים?

לצערנו סכסוך ירושה הוא דבר שניתן למצוא לא מעט. סכסוך בין אחים יכול להיווצר עקב גורמים רבים. חלק מהסיבות פעוטות כמו אי הסכמה על אופן חלוקה הירושה, ומדובר במריבות סרק. ואולם לא תמיד זה המצב, ולעתים הדבר נובע מסיבות כואבות. חלוקת רכוש בין יורשים ובמיוחד בין אחים מובילה לעתים קרובות למאבקים וריבים. בין הגורמים לכך ניתן מחלוקת סביב אופן חלוקת הרכוש, אפליות בין אחים, הסכמים בין אחים, הסתלקות מירושה, פרשנות חוק הירושה. במקרים נוספים ישנם התנגדות לצוואה, טענות להשתלטות על ירושה ועוד. להלן נמנה את הגורמים העיקריים של סכסוך בין ילדים, כדי שהקורא ידע להיזהר מהמוקשים.

סכסוך ירושה בין אחים עקב סיוע להורים

לדוגמה, אם יש שני אחים ואחד גר עם ההורים רוב חייהם, אז הם עשויים להרגיש שמגיע להם חלק גדול יותר מאחיהם האחרים שלא תרמו כל כך הרבה זמן או כסף כדי לעזור לפרנס את ההורים. אחים אחרים עשויים להרגיש כי חלוקת ירושה בין אחים צריכה להיות בכל מקרה בחלקים שווים בנכסים.

טענות השתלטות על ירושה

חלק מהאחים מעלים טענות שאחד האחים השתלט על הירושה, חי על חשבון ההורים, העביר אליו נכסים, כאשר ההורים היו במצב דמנטי ולא בכשירות משפטית.

עם העלייה בגיל האוכלוסייה, יש כיום יותר קשישים שצריכים לדאוג להוריהם המזדקנים. כתוצאה מכך, אחים נוספים תובעים חלקים לא שווים בחלוקת העיזבון.

סכסוכי ירושה עקב חלוקה לא שוויונית

סכסוכי ירושה קורים בדרך כלל כאשר אח אחד מרגיש שמגיע להם יותר ממה שכתוב בצוואה או ממה שמציעים האחים האחרים. אחים עשויים גם להתווכח כיצד לחלק את כספי הירושה.

סכסוכי ירושה בעקבות פרשנות צוואה

נושא הפרשנות הוא מוקש נפוץ. לדוגמה, אם נקבע בירושה סכום לילד מסוים ועברו 20 שנה מכתיבת הצוואה, האם זה הסכום המדויק או שהייתה כוונה להצמידו למדד. השאלה מתחדדת כאשר הכסף יועד לרכישה מסוימת כמו רכישת דירה, ומחירי הדירות השתנו.

פגיעה באחד האחים

ישנן סיבות רבות למחלוקות בין אחים בכל הנוגע להורשה. סיבה שכיחה היא התחושה של התנשאות וחשיבות של אחד האחים, במיוחד אם הם מבוגרים יותר. אחים צעירים עלולים להרגיש מוזנחים אם לא מתחשבים בדעתם, מזלזלים בהם, או לא נותנים להם מספיק תשומת לב.

הורשה לנכדים או לילדים מנישואים קודמים

ירושה לנכדים – הורים המבקשים לדלג על דור ולהוריש ישירות לנכדים, עלולים לעורר התנגדות של הילדים. גם כאשר דואגים רק לחלק מהנכדים, זהו פתח למלחמות בלתי נגמרות.

הורשה לילדים מנישואים קודמים גם היא נושא טעון מאוד.

כיצד להימנע ממחלוקות ירושה בין אחים?

יש הרבה ויכוחים ובלבול סביב נושא זה ואנשים לרוב רוצים לדעת כיצד לנהוג. התייעצות עם עורך לסכסוך ירושה היא המפתח הראשון לפתרון. להלן נפרט מעט מהרעיונות. 

כתיבת צוואה

ההמלצה הראשונה היא לכתוב צוואה. כדי למנוע אי הבנות, מחלוקות על פרשנות צוואה, אפשרות להגיש התנגדות וכו', חשוב מאוד שהצוואה תיערך ע"י עו"ד מומחה לצוואות. כדי למנוע תחושות לא טובות ומריבות, מומלץ ככל האפשר לעשות צוואה הוגנת ושוויונית.

מה ההורים יכולים לעשות למניעת מחלוקות ירושה?

דבר נוסף שהורים צריכים לעשות כדי למנוע חיכוכים, לעשות תכנון מסודר של ההורשה. כדאי לשבת עם הילדים ולהסביר להם מה התכנון ולשמוע את דעתם. כמובן שההורים אינם כפופים לדעת הילדים, אבל הרי המטרה היא לשמור על השלום במשפחה, ולכן אפשר לשמוע את הדעות ולהחליט לבד כיצד לנהוג.

הסכם ירושה עתידי

גם לילדים – האחים, יש אפשרות לדואג מראש להפחית את הסיכוי לסכסוכי ירושה. ניתן לחתום מראש על הסכם בין יורשים עתידיים שיקבע את אופן חלוקת העיזבון ביניהם.

אחים צריכים להתחיל לדון אחד עם השני בציפיות שלהם לפני שההורים מתים. הוריהם לא צריכים להיות חלק מהדיון הזה, אבל יכולים להיות מתווך במקרה שיש בעיה שהם יכולים לפתור. אחים צריכים גם להבין שרוב ההורים לא ישאירו אחריהם הכול לילדיהם באופן שווה, אלא יחלקו נכסים לפי מי שצריך את זה יותר.

לא תמיד צריכים לחלק את כל הנכסים באופן שווה. זה רק יגרום ליותר בעיות ממה שהוא פותר. עדיף לחלק את הנכסים בצורה הוגנת ככל האפשר לפני שתעשה משהו אחר, תוך התחשבות בצרכיו וסדרי העדיפויות של כל אדם. לאחר מכן ניתן ליצור הסכם המתווה את הנקודות הללו לשני הצדדים, המתאר כיצד הם יעבדו יחד בהמשך והאם הם יכולים לצפות אחד מהשני אם יהיו מחלוקות בעתיד.

חלוקת נכסים

הדבר הראשון שעלינו לעשות הוא לוודא שאנחנו יודעים מה אסור לנו לעשות. לא רצוי להחזיק נכסים בשותפות יחד עם האחים. החזקה משותפת יוצרת חיכוכים מיותרים, ולבסוף בדרך כלל נאלצים להגיע למצב של פירוק שיתוף בין יורשים.

כיצד לפתור סכסוך ירושה בין אחים ואחיות?

אם כבר התחיל סכסוך פעלו בשיטות הבאות:

  • הידברות – קיבעו פגישה במקום ניטראלי ורגוע. לאחר שיחה כללית, תאמרו שרוצים לשמור על השלום במשפחה, הציפו מה שעל ליבכם, ושמעו מה יש לאחרים לומר.
  • גישור ירושה בין אחים – אם הידברות לא הועילה, פנו לעורך דין צוואות וירושות שיגשר ביניכם.
  • הסכם בין יורשים – פרקטיקה חשובה במקרים כאלו היא עריכת חוזה בין היורשים, בעזרת עו"ד צוואות וירושות מומחה. הסכם בין יורשים יכול לכלול את נושאי המחלוקת, ולהביא לפתרון, להפרדת הרכוש ולהחזיר את השלום למשפחה.

עורך דין לענייני סכסוכי ירושה בין אחים

כאשר ישנו סכסוך ירושה צריך לנסות להגיע להידברות והגעה להסכמים והבנות, אך להיות מוכן גם לקרבות משפטיים סבוכים.

עורך דין מומחה לירושות וצוואות יכול לעזור לכם בניהול מו"מ ישיר או באמצעות מגשר, או בדרך של מינוי מנהל עיזבון, והגעה להבנות עם היורשים האחרים, עד לחתימת הסכם בין יורשים.

מנגד, אם יהיה צורך, הוא ילחם עבורכם במערכות המשפטיות השונות כמו התנגדות לצוואה, מחלוקת באופן חלוקת הירושה, טענות להוצאת כספים במרמה בחיי המוריש, פירוק שיתוף בדירת ירושה ועוד.

תוכן עניינים
דילוג לתוכן