עמוד הבית >> עורך דין ירושות וצוואות >> דירה בירושה >> מכירת דירה שהתקבלה בירושה – פטור ממס שבח

מכירת דירה שהתקבלה בירושה – פטור ממס שבח

מס שבח בעת מכירת דירת ירושה – נכון לשנת 2021 אין מס ירושה בישראל, ואין מס ירושה על דירה. אין תשלום מס שבח או מס רכישה על קבלת דירה בירושה, שכן קבלת דירה בירושה איננה עסקה במקרקעין. אולם, האם מכירת דירה שהתקבלה בירושה תחוייב במיסוי שבח?

מכירת דירה שהתקבלה בירושה בין אחים

לאחר חלוף ימי האבל היורשים שוקלים מה לעשות עם הירושה. תחילה יש להוציא צו ירושה או צו קיום צוואה, שיורה מי היורש. לאחר בירור היורשים ניתן לגשת למימוש דירת המגורים. אם החליטו אחים למכור את דירת מגורים שהתקבלה בירושה, עליהם לבדוק את חבות המס.

אם אין החלטה ותמימות דעה בין היורשים, לעתים יש להגיע להליך פירוק שיתוף בדירה שהתקבלה בירושה.

השאלה הגדולה היא, האם מכירת דירת הירושה פטורה ממיסוי השבח ומהם התנאים לקבלת הפטור.

מס שבח דירה בירושה

למרות שאין מיסוי מקרקעין על קבלת דירה בירושה, בעת מכירת הדירה על היורש לשלם מסים. מכיון שבעת קבלת דירה בירושה לא שולם מס, חישוב מס השבח הוא מעת הרכישה ע"י המנוח. זאת למעט במקרה של מי שנפטר לפני שנת 1981 בעת שהיה מס עיזבון, שאז חישוב השבח יחל ממועד הפטירה.

פטור ממס שבח במכירת דירה שהתקבלה בירושה

במקרים מסוימים יחול פטור ממס שבח בעת מכירת דירת ירושה. זאת אם המוכר עמד בתנאים הבאים:

  • דירת מגורים – כלומר הדירה שימשה למגורים 80% מתקופת השבח או בארבע השנים שקדמו למכירה.
  • המוכר הינו בן הזוג, הצאצא או בן הזוג של צאצא של המוריש.
  • לפני הפטירה המוריש היה בעליה של דירת מגורים אחת בלבד.
  • אם המוריש היה מוכר את הדירה הוא היה זכאי למכור בפטור ממיסוי השבח.

מכירת חצי דירה שהתקבלה בירושה

פעמים שאין תמימות דעים בין האחים, ואח אחד מחליט למכור את חלקו בדירת ירושה. מהי חובת מס שבח במקרה של מכירת חצי דירה שהתקבלה בירושה?

מכירה של חצי דירת ירושה פטורה ממס אם היא עומדת בתנאי סעיף 49ב(5) בחוק מיסוי מקרקעין. דהיינו מדובר בדירת מגורים, המוכר הוא בן זוג או צאצא של המנוח, לפני הפטירה היה למנוח דירת מגורים אחת בלבד, ואם המוריש היה מוכר הוא היה פטור ממיסוי השבח.

פטור ממס שבח בחתימת הסכם חלוקת עיזבון בין יורשים

יורשים יכולים לחלק את הירושה שלא בהתאם לחוק הירושה (ירושה על פי דין) ובשונה מהקבוע בצוואה (ירושה על פי צוואה). אם בהסכם בין יורשים אח אחד מקבל את הדירה והשני כסף, לכאורה מדובר בעסקה במקרקעין. אולם המחוקק פטר הסכם בין יורשים מחובת תשלום מיסוי מקרקעין, כמו מיסוי השבח ומס רכישה. לפטור מס זה יש 2 תנאים: 1. החלוקה רק מתוך נכסי העיזבון ואין תשלומי איזון מנכסים מחוץ לעיזבון. 2. ההסכם נעשה לפני שבוצעה כבר חלוקת ירושה.

משרדו של עו"ד ונוטריון יצחק גולדשטיין מתמחה במגוון שירותים משפטיים הקשורים לשמירת העושר המשפחתי, לרבות עריכת צוואה, בקשה למתן צו ירושה, בקשה לקיום צוואה, התנגדות לצוואה, ניהול עיזבון, עריכת הסכמי חלוקת עיזבון, ניהול הליכים בבית המשפט לענייני משפחה ואצל הרשם לענייני ירושה, וליווי משפטי אישי ומסור.

אם אתם מחפשים עורך דין צוואות וירושות מקצועי ושירות מצוין, משרדנו עומד לרשותכם. ניתן ליצור עימנו קשר בטל':  03-5758484 או במייל: main@ygoldlaw.co.il.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן