עמוד הבית >> עורך דין ירושות וצוואות >> דירה בירושה >> השכרת דירה שהתקבלה בירושה

השכרת דירה שהתקבלה בירושה

האם מותר לחדש חוזה השכירות לאחר פטירת בעל הדירה, לפני קבלת צו ירושה? ממתי יורש זכאי לקבל שכר דירה? מי מקבל את דמי השכירות ממועד הפטירה עד הוצאת צו ירושה או צו קיום צוואה? כיצד מתבצעת השכרת דירה שהתקבלה בירושה כאשר יש אח שמתנגד?

עד לקבלת צו ירושה או צו קיום צוואה לא ניתן לדעת בוודאות מי יורש, שכן ייתכן שתוגש התנגדות ליורשה או התנגדות לצוואה. לכן נדרשת זהירות ויש קושי באותו שלב עם השכרת דירה של נפטר.

זכויות בדירה שייכות ליורשים מעת הפטירה, אולם וודאות מי היורש היא רק משעת מתן צו או צו הירושה. לאחר מתן צו ירושה או צו קיום צוואה, ברור מי בעל הזכויות בדירה אך צריך להשלים את התהליך ברישום הדירה בטאבו על שם היורשים.

חידוש חוזה שכירות לפני מתן צו ירושה מחייב זהירות. בחוזה יש לכתוב כי בעל הדירה נפטר וכי הוגשה בקשה למתן צו ירושה וכו'. לאור המורכבות רצוי לערוך את החוזה באמצעות עורך דין.

השכרת דירה שהתקבלה בירושה כאשר יש התנגדות של אח שמתגורר בדירה

מה עושים אם אח שמתגורר בדירה לא מוכן למכור אותה או להשכיר אותה? האם ניתן למכור או להשכיר דירת ירושה אם יש התנגדות?

בשלב ראשון יש להוציא צו ירושה או צו קיום צוואה. אם יש צוואה כתוב בה מי יורש את הדירה. אם אין צוואה יש לבדוק האם יש לבן הזוג יש זכות ירושה בדירה, אן שהיא מתחלק לפי יורשים על פי דין.

בשלב שני יש לפעול בהתאם לסעיפים 108 ו-115 לחוק הירושה, בהם נקבע כי למי שהתגורר עם המנוח ערב פטירתו יש זכות מגורים לתקופה מסוימת ולאחר מכן זכות לשכור את הדירה. יש לקחת זאת בחשבון לפני ביצוע פעולות.

בכל מקרה אי אפשר למכור או להשכיר דירה שהתקבלה בירושה ללא הסמכת כל היורשים. אם היורשים לא מגיעים להסכמות ושיתוף פעולה, צריך להגיש תביעת פירוק שותפות בדירה שהתקבלה בירושה.


משרדו של עו"ד ונוטריון יצחק גולדשטיין מתמחה במגוון שירותים משפטיים הקשורים לשמירת העושר המשפחתי, לרבות עריכת צוואה, בקשה למתן צו ירושה, בקשה לקיום צוואה, התנגדות לצוואה, ניהול עיזבון, עריכת הסכמי חלוקת עיזבון, ניהול הליכים בבית המשפט לענייני משפחה ואצל הרשם לענייני ירושה, וליווי משפטי אישי ומסור.

אם אתם מחפשים עורך דין צוואות וירושות מקצועי ושירות מצוין, משרדנו עומד לרשותכם. ניתן ליצור עימנו קשר בטל':  03-5758484 או במייל: main@ygoldlaw.co.il.

דילוג לתוכן