עמוד הבית >> עורך דין ליטיגציה >> עורך דין בנקים >> זכות חתימה בחשבון בנק

זכות חתימה בחשבון בנק

ביצוע פעולות בבנק על ידי מי שאינו מורשה – בימים אלו ניתן בבית משפט השלום בתל אביב פסק דין מקיף ומעניין שעניינו טענת התובעת כי הבנק איפשר לבן זוגה לשעבר לעשות פעולות בחשבון ולמשוך כספים, אף שלא הייתה לו זכות חתימה בחשבון בנק (תא (ת"א) 65099-07 שולמית בורוסק נ' בנק דיסקונט לישראל בע"מ).

חיוב הבנק בפיצוי בגין נזקים שנגרמו מפעולות שעשה בן הזוג שלא הייתה לו זכות חתימה בחשבון בנק.

התובעת מתארת מסכת עובדתית לא פשוטה לפיה בן זוגה לשעבר עשה פעולות בחשבון הבנק בה הייתה מורשית החתימה היחידה, כולל הוצאת כספים מהחשבון ללא ידיעתה וללא הסכמתה. לטענתה, הבנק נתן לגרוש לעשות פעולות על רקע קשריו עם מנהל הסניף, ורק בדיעבד התברר לה כי הולכה שולל בידי הגרוש, אשר אף זייף חתימתה על ביטול התקשרות עם בית השקעות.

הבנק טען להגנתו כי מדובר בגירושין פיקטיביים וכי התובעת והגרוש עשו קנוניה ביניהם, והראיה שלא הוגשה תלונה במשטרה כנגד הגרוש, והוא אף לא צורף כנתבע. כן טען הבנק לאשם תורם של התובעת, והצביע על העובדה שהגרוש העביר סכומים שונים מחשבונו הפרטי לחשבון המשותף.

בית המשפט קיבל את התביעה ודחה את טענת הבנק לפיה הוא אינו חייב בהשבה לתובעת.

בית המשפט דחה את טענת הבנק כביכול הסכימה התובעת למשיכת כספים ע"י הגרוש מהחשבון שהיה שלה בלבד, אשר נלמדת מהשימושים שנעשו בכספי החשבון המשותף. אין חולק כי לגרוש הייתה זכות חתימה בחשבון המשותף, אולם בכך אין כדי להכשיר העברות כספים מהחשבון הפרטי של התובעת בו לא הייתה לגרוש זכות חתימה לחשבון המשותף, אשר משם יכול היה להעביר כספים כרצונו.

לסיכום: מדובר בפסק דין נוסף בשורה של פסקי דין המטילים על הבנקים את החובה לנהוג בזהירות ובקפדנות, ולמנוע ביצוע פעולות ע"י מי שאינו מורשה חתימה בחשבון.

למידע נוסף קרא: חשבון בנק בגיל השלישי – עדיף יפוי כח או אפוטרופוס?

משרדנו לא ייצג בתיק זה.

למשרד עו"ד יצחק גולדשטיין ניסיון עשיר בתחום הבנקים, וזאת בין השאר במסגרת ייצוג בנק מוביל משך למעלה מ- 25 שנה, בין השאר בתביעות שהגיש המשרד בשם הבנק כנגד חייבים, בייצוגו כזוכה בלשכות ההוצאה לפועל, וכנושה בהליכי פשיטת רגל ופירוק חברות, וכן בייצוג הבנק בהתגוננות מפני תביעות שהוגשו כנגדו.

משרדנו ניהל אלפי הליכים משפטיים בתחום הבנקים בכל הערכאות, החל מלשכות ההוצל"פ, בתי משפט השלום, בתי המשפט המחוזיים, ובית המשפט העליון, והשיג תוצאות מרשימות ביותר, כולל תקדימים משפטיים רבים.

משרד עו"ד יצחק גולדשטיין מעניק טיפול וייעוץ משפטי ברמה מקצועית גבוהה בכלל הסוגיות המשפטיות הנוגעות לתחום הבנקים, תוך מתן שירות אישי אדיב.

דילוג לתוכן