עמוד הבית >> עורך דין ירושות וצוואות >> ירושת חשבון בנק >> בקשה להורות לבנק על חלוקת כספי ירושה

בקשה להורות לבנק על חלוקת כספי ירושה

ירשתם כספים בחשבון בנק של נפטר, אך הבנק אינו משחרר את הכספים? התנהלות זו נפוצה מאוד. הבנק מבקש לכסות את עצמו מטענות ותביעות ולכן הוא דורש לקבל הוראות מדויקות מכל היורשים להיכן להעביר את הכספים בחשבון הבנק. ככל שאין הוראה כזו תדרשו להגיש לבית המשפט בקשה לחלוקת כספי ירושה.

מימוש צו ירושה בחשבון בנק

כדי לקבל כספים מחשבון בנק של המנוח עליכם להוכיח שאתם היורשים. דבר זה נעשה ע"י קבלת צו ירושה או צו קיום צוואה, שניתן ע"י רשם הירושה, בית משפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני.

באמצעות צו הירושה תוכלו לממש את הירושה. כך תוכלו לרשום על שמכם דירת ירושה בטאבו, לקבל נכסי מקרקעין ומיטלטלין של היורשים, וכן לקבל כספים שהותיר בחשבון הבנק. יצוין כי יש נכסים שאינם נרשמים על פי הוראות צו הירושה, כמו למשל ביטוחים ופנסיות שמועברים למוטבים שקבע המנוח.

חשוב לציין כי עד לקבלת צו הירושה, הבנק לא ייתן לכם לפעול בחשבון, אלא א"כ זהו חשבון בנק משותף ובעלי החשבון חתמו על סעיף אריכות ימים.

הוראות היורשים לחלוקת כספי ירושה

לאחר שיש בידכם צו ירושה, אתם ניגשים לבנק לבקש לקבל את הכספים בחשבון.

הבנק ידרוש מכם, שכל היורשים יחתמו על הוראות זהות להיכן להעביר את הכספים מחשבונו של הנפטר. ככל שלא ינתנו הוראות מכל היורשים, הבנק יסרב לבצע העברות כספים, וידרוש מכם להמציא לו צו של בית משפט המורה לבנק כיצד לחלק את כספי הירושה.

דרישה זו של הבנק צודקת, מכיון שאחרת הוא חשוף לתביעות. ואם תשאלו מדוע, הרי יש צו ירושה או צו קיום צוואה? התשובה היא שגם לאחר שיש צו, היורשים יכולים לעשות הסכם חלוקת עיזבון ובו לקבוע כי יורשים מסוימים לא יקבלו את הכסף בחשבון הבנק, ובמקום זה יקבלו דירה. לכן, אם הבנק יפעל בדיוק לפי הוראות צו הירושה, כאשר הוא לא יודע אם נעשה הסכם חלוקת עיזבון, הוא עלול להיתבע לאחר מכן. מכאן באה הדרישה, כי כל היורשים על פי צו הירושה יחתמו על הוראות החלוקה, ולחילופין להמציא החלטה מבית המשפט.

עוד נושאים שיכולים לעניין אתכם:

בית משפט – בקשה לחלוקת כספי ירושה 

כאמור, ככל שיורשים מסוימים מסרבים לחתום בבנק על הוראות חלוקת עיזבון, יאלצו היורשים האחרים להגיש בקשה לבית המשפט. בבקשה יפרטו כי ניתן צו ירושה, כי הם זכאים לחלק מסוים מהזכויות בחשבון הבנק, ולכן יש להורות לבנק להעביר אליהם את הכספים והזכויות. ככל שלא תהיה התנגדות, או שהיא לא תתקבל, בית המשפט יקבל את הבקשה ויוציא צו משפטי המורה לבנק להעביר את כספי הירושה ליורשים.

פעמים שהבנק אינו ממציא ליורשים מסמכים בנקאיים מהתקופה שטרם הפטירה, לרבות העברות שבוצעו וכיו"ב. הבנק דורש לקבל הוראה שיפוטית על מנת שימציא את המסמכים הללו. גם במקרה זה יש לפנות בבקשה לבית משפט להורות על המצאת המסמכים.

משרד עורכי דין יצחק גולדשטיין מטפל בירושות וצוואות, וכן בנושאי בנקאות. להגשת בקשה לבית המשפט פנו אלינו בטלפון 03-5758484 או במייל main@ygoldlaw.co.il או בטופס יצירת קשר.

לייעוץ מקצועי ע"י עורך דין ירושה צוואה ועיזבון התקשרו: 03-5758484.

דילוג לתוכן