ביטול עיכוב יציאה מהארץ

ביטול עיכוב יציאה מהארץ – אנשים רבים מגיעים לשדה התעופה או מעברי הגבול לאחר שטרחו לארגן חופשה ושילמו על כרטיסי הטיסה, דרכון, ויזה, חופשה, והם מגלים כי יש כנגדם צו לעיכוב יציאתם מהארץ. אם יש לכם חובות, תיק הוצאה לפועל, או שאתם בהליך פשיטת רגל (חדלות פירעון), יתכן מאוד שניתן כנגדכם צו לעיכוב יציאתכם מהארץ, לכן חשוב במקרה כזה להקדים בירור לפני כל ההכנות. כיצד נעשה בדיקה אם יש צו עיכוב יציאה מהארץ? כיצד מבטלים צו עיכוב יציאה מהארץ?

עיכוב יציאה מהארץ – מהו?

צו עיכוב יציאה מהארץ ניתן על ידי ערכאות משפטיות כמו בית משפט בהליך חדלות פירעון או הוצאה לפועל, והוא נועד למנוע מאדם לצאת את גבולות מדינת ישראל למדינות אחרות, ובכך להימלט מתשלום חובו.

הגבלת יציאה מהארץ (בשונה מצו לעיכוב היציאה מהארץ) מוטלת על מנת לגרום לחייב לשלם את חובו.

הגבלת חייב מיציאה מהארץ בחוק הוצאה לפועל

חייב בהוצאה לפועל הוא אדם שיש נגדו פס"ד, או חיוב כמו פסק דין (למשל שטר משכון, שקים, וכדומה) שמחייבו לשלם כסף או לעשות פעולה שמחויבת בחוק. 

אחד מההליכים נגד חייב שאינו עומד בצו תשלומים הוא עיכוב יציאתו מהארץ. מטרת עיכוב יציאה מהארץ בשביל למנוע בריחת החייב וסיכול אפשרות גביית החוב. הליך דומה אך שונה היא הטלת הגבלה יציאה מהארץ שנעשית כדי לגרום לחייב לשלם.

עיכוב יציאה מהארץ בהליך חדלות פירעון

סעיף 142 לחוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי מטיל הגבלות על חייב ממתן צו פתיחת הליכים ועד למתן צו שיקום כלכלי. בין היתר קובע הסעיף כי יחול עיכוב יציאה מהארץ על חייב פרטי.

סעיף 161 לחוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי קובע כי לאחר מתן צו שיקום כלכלי בית המשפט יכול להטיל הגבלות ובתוכן עיכוב על החייב לצאת מהארץ.

סעיף 284 לחוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי קובע כי בית המשפט יכול להטיל עיכוב בכל עת אם היה לבית המשפט יסוד סביר להניח כי אותו אדם עומד לצאת מהארץ וכי יציאתו עלולה לסכל את פירעון החובות של החייב או לפגוע פגיעה ממשית בחקירת מצבו הכלכלי של החייב והנסיבות שהובילו למצבו.

בירור עיכוב יציאה מהארץ

כיצד לערוך בירור צו עיכוב יציאה מהארץ לפני הגעה לשדה התעופה?

על מנת לברר אם יש לעיכוב היציאה מהארץ יש להתקשר למרכז שירות ומידע ארצי של רשות האוכלוסין בטלפון *3450 (משטרת הגבולות טלפון לבירורים). לפני בדיקת צו איסור יציאה מהארץ יש להצטייד במספר תעודת זהות, מספר דרכון, תאריך הוצאת הדרכון ושנת לידה. לפני קבלת השירות המקוון, יש לבצע רישום במערכת ההזדהות הממשלתית.

בשירות המקוון ניתן לברר מידע אודות המבקש וילדיו הקטינים (מתחת לגיל 18) בלבד, ולא נמסר מידע על אדם אחר.

למידע נוסף לחצו כאן.

ביטול צו עיכוב יציאה מהארץ

אם גיליתם שהוצא צו לעיכוב יציאתכם מהארץ יש להגיש לגורם השיפוטי שהטיל את הצו, בקשה לביטול צו איסור היציאה מהארץ.

בקשת ביטול עיכוב יציאה מהארץ בהוצאה לפועל

על מנת לבטל צו עיכוב יציאה מהארץ או הגבלת יציאה מהארץ צריך להגיש בקשה מפורטת בטופס ביטול/עיכוב הליכים ולפרט את הנסיבות שבגללם מבוקש לאפשר יציאה מהארץ. בבקשה יש לפרט  מהו יעד הנסיעה, מטרת הנסיעה ותקופת השהות בחו"ל. כן יש לפרט עלויות הטיסה והשהות בחו"ל ומי מממנם. יש לצרף לבקשה תצהיר לאימות העובדות.

כדאי לבדוק במזכירות לשכת הוצאה לפועל כי אין תיקי הוצאה לפועל נוספים אשר בהם ישנה הגבלת עיכוב היציאה מהארץ או הגבלת דרכון. אם קיימים הליכים נוספים יש לפעול על פי תהליך זה בכל תיק בנפרד.

בדרך כלל יש לצרף ערבות, ולכן בבקשה יש לפרט מהי הערבות ליציאה, כגון ערבות בנקאית או ערבים.

את הבקשה לביטול איסור יציאה מהארץ רצוי להגיש מוקדם ככל האפשר כדי למנוע לחץ ואי וודאות ברגע האחרון.

ערב כתנאי ליציאה מהארץ

אם נדרשים ערבים, הם צריכים להגיע ללשכה בה מתנהל התיק, להזדהות בפני נציג הרשות ולחתום על כתב הערבות. לא מתקבלים ערבים שחייבים בעצמם בתיקי הוצל"פ.

עם קבלת אישור הערבים, ניתן כנגדם צו לעיכוב יציאתם מהארץ, אשר יבוטל רק לאחר שובו של החייב לארץ.

בסיום התהליך, יבוטל באופן זמני עיכוב היציאה כנגד החייב. עם שובו של החייב לארץ עליו להתייצב בלשכה, להזדהות לפני נציג בלשכת ההוצאה לפועל כדי לחדש את עיכוב היציאה כנגדו ולוודא כי עיכוב יציאה מהארץ כנגד הערבים יבוטל. ללא ביצוע פעולה זו, יישאר עיכוב היציאה מהארץ כנגד הערבים, ויתכן שיעשו נגדם הליכי הוצאה לפועל.

הגשת הודעה על ביטול עיכוב יציאה מהארץ

לאחר שניתנה החלטה על ביטול עיכוב יציאה מהארץ יש לפנות לגורם המעכב ולהסדיר מולו את ביטול הצו טרם הגעה לשדה התעופה או מעבר הגבול. בנוסף כדאי להצטייד בעת המעבר בצו מקורי על ביטול העיכוב.

לייעוץ משפטי / לקביעת פגישה התקשר עכשיו: 03-5758484.

דילוג לתוכן