צוואה בכתב יד – צוואה ללא עדים

האם צוואה ללא עדים תקפה?

צוואה בכתב יד, הנקראת גם צוואה בעדים, היא אחת מ-4 הדרכים הכשרות לכתוב צוואה המוכרות על פי חוק הירושה בישראל. היתרון של צוואה הנערכת ע"י כתב יד שזו האפשרות היחידה לערוך צוואה תקפה ללא נוכחות עדים. על מנת שרצון המצווה יהא  ברור, הצוואה צריכה לכלול תאריך להיות כתובה כולה בכתב ידו של המצווה וחתומה על יד המצווה.

כיצד לערוך צוואה ללא עדים?

צוואה בכתב יד צריכה לעמוד במספר תנאים:

  • כתב יד – צריך שכל הצוואה תכתב באמצעות כתב יד של המצווה בלבד, ולא הדפסה או כתב יד של מישהו אחר.
  • תאריך – בצוואה יכתב תאריך כתיבתה.
  • חתימת המצווה – הצוואה תיחתם על יד המצווה. כדאי לחתום בכל עמוד.

תוכן צוואת כתב יד

  • בצוואה יכול המצווה לצוות, לזוכה או כמה זוכים, חלקים מהעיזבון או את כולו.
  • כמו כן בצוואה יכול המצווה להורות גם על מינוי וזהות מנהל העזבון.

פגמים בצוואת כתב יד

  • צוואה שערוכה לפי דרישות צוואה בפני עדים ואין בצורתה פגם – חזקה שהיא תקפה, והטוען כנגדה עליו להביא ראיה.
  • צוואה בכתב יד שיש בצורתה פגם – סעיף 25 לחוק הירושה קובע כי צוואת כתב יד שנעשתה כולה בכתב ידו של המצווה, הרי שהתקיים רכיב יסוד של הצוואה. במקרה זה, אם ברור לבית המשפט כי היא משקפת את רצון הנפטר, רשאי בית המשפט, בהחלטה מנומקת, לקיימה אף אם חסרה חתימה או תאריך. הסיבה לכך, שהעיקר הוא לקיים רצון המת, ולכן גם במקרה של פגם טכני, כל זמן שלא נפל פגם מהותי, לבית המשפט שיקול דעת האם להכשיר הצוואה.

צוואה בכתב יד – יתרונות

יתרונה של צוואת כתב יד היא האפשרות לערוך צוואה לבד ללא צורך ביעוץ עו"ד ועדים.

צוואה בכתב יד – חסרונות

למרות הנוחות של צוואה שנערכת בכתב יד יש לה חסרון עיקרי והוא העדר הוכחה חד משמעית על רצון המצווה מאחר שאין עדים להעיד על אמיתותה, והמצווה עצמו אינו בחיים. לכן יורשים רבים מערערים על צוואה שנערכה בכתב יד.

חסרון נוסף היא האפשרות שתעלה טענה כי עורך הצוואה להיה כשיר לערוך צוואה – פסילת צוואה בגין העדר כשרות לצוות.

חסרון נוסף הוא האפשרות שהיא תערך שלא בהתאם להוראות החוק ולכן לא היהי לה תוקף.

חסרון נוסף הוא שעל כותב הצוואה להכיר היטב את הדברים שיש לכתוב בה כמו פרטים מדויקים של היורשים ושל הנכסים. כמו כן צריך לשים לב שניסוח הצוואה צריך להיות בלשון ציווי, ואילו לשון בקשה לא נחשבת לצוואה. כמו כן סגנון הדברים צריך להיות ברור וחד ולא משתמע לכמה פנים. כמו כן בצוואה צריך לכתוב למי מורישים ולא רק מי לא יורש.

צוואה הדדית בכתב יד – חסרון נוסף של צוואה שנעשית בכתב יד הוא אם היא צוואה הדדית. במקרה זה על בני הזוג שעורכים צוואה הדדית בכתב יד, להכיר היטב את הוראות סעיף 8 לחוק הירושה הדן בעניין צוואה הדדית. לצוואה הדדית השלכות רבות ומרחיקות לכת על החופש לצוות ועל היכולת להורות מי ירש את רכושכם לאחר אריכות ימיכם. למידע נוסף אודות צוואה הדדית לחץ כאן.

ביטול צוואה בכתב יד

ביטול צוואת כתב יד נעשה באותו אופן שמבוטל כל צוואה אחרת. למידע מפורט אודות הליך ביטול צוואה ראה: ביטול צוואה ושינוי צוואה – כיצד?

אולי יעניין אותך גם:

על מנת לקבל יעוץ וטיפול מקצועי של עורך דין ירושה צוואה ועיזבון התקשרו: 03-5758484.


כל הזכויות לתוכן האתר שמורות לבעליו. תוכן האתר אינו מהווה יעוץ משפטי, אינו מקיים יחסי עורך דין לקוח, ואינו מהווה תחליף להתייעצות פרטנית עם עורך דין העוסק בתחום. המסתמך/ת על המידע שבאתר עושה זאת על אחריותו/ה בלבד. בכל מקרה יש להיוועץ עם עורך דין ולא להסתמך על מקורות מידע כלליים. קריאה באתר מהווה הסכמה לתנאים אלו.