עמוד הבית >> עורך דין ירושות וצוואות >> עריכת צוואה >> למה לכתוב צוואה – 10 סיבות

למה לכתוב צוואה? 10 סיבות

למה לעשות צוואה? האם כדאי לכתוב צוואה? כתיבת צוואות בחיים לא נשמעת כמשימה נעימה, משום שבכך המצווה מכיר בעצם בעובדה המצערת שאינו בן אלמוות, ואף מתכנן בפועל את הפטירה. זה עשוי להסביר מדוע כה רבים נמנעים מעריכת צוואות. למה בכל זאת חשוב לכתוב צוואה?

למה חשוב לעשות צוואה?

חשוב לדעת כי במקרים מסומים, כתיבת צוואה בחיים היא כמעט בגדר חובה, ואפילו בגיל צעיר. 

אל תאמר מחר, שמא יהיה מאוחר – כמו שנאמר בספר משלי (פרק כ"ז פסוק א') "לא תדע מה ילד יום".

שותפות בדירה עם ילדים קטינים?

אחד המקרים השכיחים הוא במקרה בו יש ילדים קטינים. במקרה של פטירת אחד מבני הזוג חלילה כאשר אין צוואה, חלק מהנכסים כולל דירת המגורים יירשמו ע"ש הקטינים. כל פעולה משפטית כמו מכירת הדירה וקניית אחרת במקומה, תחייב אישור בית המשפט. הפתרון הוא עריכת צוואה הדדית בה בן הזוג שנותר בחיים מקבל את הנכסים, ולאחר פטירת שני בני הזוג, הנכסים עוברים על שם ילדיהם.

כתיבת צוואה בהליך גירושין ובנישואין שניים

אדם הנשוי פעם שנייה, ולו ילדים מאשתו הראשונה, אם לא יערוך צוואה, הרי שלאחר פטירתו מחצית מנכסיו יעברו לאשתו ולאחר מכן לילדיה! תרחיש ממש לא נעים.

מקרה חמור אף יותר, זוג המצוי בהליך גירושין שלא הספיק להסתיים טרם הפטירה. ללא כתיבת ציווי מסודר, לאחר הפטירה יעברו מחצית מהנכסים (ולפעמים כולם, כאשר אין ילדים) לצד השני בסכסוך.

מהי צוואה?

זהו מסמך משפטי המפרט את הוראות המנוח לחלוקת רכושו. 

אם הצוואה כתובה באופן מחייב ותקף לפי החוק, הנכסים יחולקו לפי האמור בה ולא לפי ברירת המחדל הקבועה בחוק הירושה.

על מנת שהציווי יהיה תקף עליה לעמוד בתנאים שנקבעו בפרק שלישי לחוק הירושה, לפי סוגי הצוואות, בכתב יד, בעדים, בפני רשות או בעל-פה. תנאי בסיסי לתקפותה, שהיא תעשה כשהמצווה מבין את מהותה, מסוגל לקבל החלטות, ושהוא לא תחת לחץ.

מה יקרה לרכוש ללא צוואה?

green

לפי החוק, אדם שנפטר ללא צוואה ויש לו אשה וילדים, תעבור מחצית מרכושו של המנוח לאשתו ומחצית לילדיו. כשאין לו ילדים יועבר חלק להוריו או להורי הוריו. אם חלוקה זו לא מתאימה לך אתה עלול להצטער על כך שלא כתבת הוראות על חלוקת עיזבונך.

כתיבת ציווי מסודר היא אחד החשובים ביותר שאתה יכול לעשות למען יקיריך, לעזור להם בקלות להימנע מבעיות מיותרות, כאוס ומחלוקות משפחתיות ולחסוך להם זמן וכסף.

כתיבת מסמך זה היא הדרך היחידה בה אתה יכול להישאר בשליטה, מי יקבל מה מהרכוש שלך, לאחר הפטירה, ועל ידי תכנון מראש תוכל להשיג שקט נפשי בידיעה כי הרכוש שתשאיר יהיה בסופו של דבר בידיים הנכונות.

10 סיבות למה לכתוב צוואה

  1. אם אין לך קרובי משפחה, רכושך יעבור לידי האפוטרופוס הרשמי כלומר לידי מדינת ישראל, אלא אם כן כתבת צוואה המורה אחרת.
  2. אם אתה חי בנפרד, אבל לפי החוק עדיין נשוי, בן זוגך לשעבר יכול ל"שים יד" על כל הרכוש שלך, גם אם נפרדתם לפני שנים.
  3. אם אתה נשוי פעם שנייה ויש לך ילדים מנישואים קודמים, הילדים שלך יקבלו רק חלק מהירושה, והחלק השני יעבור ליורשי בן/בת הזוג לאחר פטירתו. על ידי כתיבת צוואה בחיים תוכל לדאוג לילדיך במקום לילדי בן/בת הזוג.
  4. במקרה שיש לך נכסים רבים, במיוחד אם הם יקרים כספית או סנטימנטלית, הם מפתח למריבות. בעלות מספר יורשים על כל נכס אינה בריאה ומובילה למחלוקות קשות, ואילו חלוקת נכס מול נכס ללא הוראות ברורות תיצור מחלוקות לגבי השווי והחלוקה ההוגנת. מאבקי רכוש אלו עלולים להרוס גם משפחה מאוחדת. רק ציווי הכתוב היטב ובאופן ברור יקל על משפחתך לעשות סדר בנכסים ובחלוקתם לאחר הפטירה, יאפשר חלוקה הגיונית ללא השארת שותפויות מיותרות, ובכך יקטין מתחים, אי ודאויות ומלחמות ירושה.
  5. אם יש לך ילדים קטנים או אנשים שתלויים בך כלכלית ואתה רוצה להשאיר להם יותר. במקרה זה כתיבת צוואה אצל עורך דין מאפשרת לך לדאוג לכספים לצורך הטיפול בהם, ולדאוג לעתידם. 
  6. אם אחד מילדיך כבר קיבל ממך בעבר סיוע כספי גדול או נכסים מעבר למה שאחרים קיבלו, הרי שמבחינה הוגנת יתכן שתרצה לאחר הפטירה לתת לילדים אחרים יותר. ללא צוואה החלוקה תתבצע בשווה, ורק בעזרת כתיבתה אפשר לאזן את החלוקה.
  7. אם אתה רוצה להשאיר משהו לאנשים מחוץ למשפחתך הקרובה שלך או אפילו לנכדיך היקרים חשוב שתכתוב צוואה אצל עורך דין. כך גם אם אתה רוצה שחפץ סנטימנטלי כלשהו יעבור לילד מסוים.
  8. אם אתה רוצה לתרום את נכסיך או חלקם לצדקה ולהעבירם לנזקקים, למוסד או ארגון על פי בחירתך – כתיבת ציווי הוא הפתרון.
  9. אם אתה רוצה לחסוך מסים מיותרים. באמצעות כתיבת ציווי שמתוכנן נכון ניתן לעתים לחסוך מסים.
  10. במסמך זה אתה יכול להיפרד פעם נוספת מקרוביך, לומר להם כמה הם יקרים לך, ולהורות להם דברים שלא קשורים לממון כמו בקשה לשמור על שלום המשפחה.

10 סיבות לכתוב צוואה

האם כדאי לכתוב צוואה? – סיבה נוספת

בנוסף חשוב לכתוב צוואה כאשר מדובר במשפחה דתית, שכן על פי דין תורה הירושה מתחלקת רק לבנים והבכור נוטל פי שניים משאר הבנים. צוואה כשרה לפי ההלכה תמנע טענות כי לבנות אין זכות ירושה או כי לבכור מגיע פי שניים.

האם כדאי לכתוב צוואה – סיכום

זכור, אם אין לך צוואה, רכושך יחולק בדרך הקבועה בחוק – ללא אפשרות לשנות, ויתכן שיקיריך לא יקבלו את הנכסים אותם ברצונך להוריש להם לאחר פטירתך. רק כתיבת צוואה יכולה לעזור להבטיח שרכושך יישאר בידיים הנכונות.

על מנת לקבל שירות עורך דין צוואות וירושות מקצועי, ועריכת צוואה על ידי עורך דין התקשרו: 03-5758484.

משרד עו"ד צוואות וירושות


משרדו של עו"ד ונוטריון יצחק גולדשטיין מתמחה במגוון שירותים משפטיים הקשורים לשמירת העושר המשפחתי, לרבות עריכת צוואות, בקשה למתן צו ירושה, בקשה לקיום צוואה, התנגדות לצוואות, ניהול עיזבון, עריכת הסכמי חלוקת עיזבון, ניהול הליכים בבית המשפט לענייני משפחה ואצל הרשם לענייני ירושה, וליווי משפטי אישי ומסור.

הידע והניסיון המשפטי והכלכלי של משרדנו עומד לרשות לקוחותיו בתיקי עיזבון בהם מעורבים בדרך כלל היבטים עסקיים ומסחריים בקנה מידה משמעותי.

אם אתם מחפשים עורך דין מקצועי ושירות מצוין בתחומי הירושה, הצוואות והעיזבון, משרדנו עומד לרשותכם.

ניתן ליצור עמנו קשר בטל':  03-5758484 או במייל: main@ygoldlaw.co.il.

דילוג לתוכן