עמוד הבית >> עורך דין ירושות וצוואות >> צו ירושה >> כמה זמן לוקח צו ירושה

כמה זמן לוקח לקבל צו ירושה

בקשה למתן צו קיום צוואה מקוונת מוגשת לרשם הירושה, במטרה להביא למימוש ירושה. כמה זמן לוקח להוציא ולקבל צו ירושה מקוון או צו קיום צוואה מקוונת? והאם ניתן להביא לזירוז מתן הצו?

הגשת בקשה מקוונת למתן צו קיום צוואה

אחרי פטירת אדם שהשאיר צוואה צריך להגיש לרשם הירושות או לבית הדין הרבני בקשה לקבל צו קיום צוואה. במידה שאין צוואה יש להגיש בקשה למתן צו ירושה והעיזבון יחולק על פי דין הקבוע בחוק הירושה. בעבר הבקשה הייתה מוגשת למשרדי הרשם לענייני ירושה בקשה פיזית וההליך עד מימוש הירושה היה אורך זמן רב. כיום בעידן הממוחשב והמקוון, מגישים בקשה לצו קיום צוואה באופן מקוון החוסכת זמן רב.

כיום הצו מונפק דיגיטלית ומועבר ישירות לכתובת המייל שהוזנה בעת הגשת הבקשה וכן לגופים המוסדיים הרלבנטיים. צו קיום צוואה או צו ירושה הם בעלי תוקף משפטי מחייב כמו פסק דין. באמצעות הצו ניתן להביא למימוש הירושה, הן לגבי כספים בבנקים, הן לגבי רישום דירת ירושה והן לגבי נכסים אחרים.

לוחות זמנים בבקשה למתן צו קיום צוואה

עורך דין לענייני ירושה יסביר לכם כיצד צו הירושה או צו קיום הצוואה ישפיע עליכם ועל זכויותיכם. לאחר מכן עורך הדין יכין את הבקשה באופן מקצועי עם המסמכים הנלווים לה, המבקש יחתום וחתימתו תאושר על ידי עורך הדין, ואז הבקשה תוגש באופן מקוון לרשם הירושה.

  • הפקדת צוואה – תוך 7 ימים מעת הגשת הבקשה יש להפקיד את הצוואה אצל רשם הירושות.
  • פרסום הבקשה – רשם הירושה מפרסם את  הבקשה בעיתונות, כדי שאם יש מתנגדים לקיום הצוואה, הם יוכלו להגיש התנגדות. התנגדות לבקשה צריך להגיש תוך 14 יום מהפרסום.
  • תגובת האפוטרופוס הכללי – רשם הירושה מעביר את הבקשה לאפוטרופוס הכללי, אשר אמור להגיב לה תוך 45 ימים מעת הגשת הבקשה.

כמה זמן לוקח צו קיום צוואה אם יש התנגדויות?

אם יש התנגדויות או החלטה של האפוטרופוס הכללי להתערב, הבקשה עוברת לבית משפט לענייני משפחה וההליך יארך זמן רב. אם האפוטרופוס הכללי מחליט שלא להתערב ואין התנגדויות, הצו אמור להינתן בסמוך לכך, תלוי בעומס במשרד רשם הירושה.

תכלס, כמה זמן לוקח להוציא צו ירושה?

כאמור לעיל ישנם לוחות זמנים קשוחים שיש לעבור עד לקבלת צו קיום צוואה או צו ירושה. יחד עם זאת לפעמים תגובת האפוטרופוס הכללי ניתנת לפני 45 יום, ולעתים יש עיכובים מעבר ל-45 יום. לכן התשובה לשאלת הזמן תלויה באיזו לשכת רשם הירושה מוגשת הבקשה ובאיזה מועד. מניסיוננו לעתים אפשר לקבל צו לפני 45 יום ולעתים לוקח חודשיים שלושה עד לקבלת צו.
בכל מקרה היזהרו ממי שמבטיח לכם זמן מסוים, ולא מעלה בפניכם את הסיכונים לעיכובים.

זירוז צו ירושה

האם וכיצד ניתן לזרז מתן צו על ידי רשם הירושות? פעמים רבים אנשים פונים בבקשה לזרז את קבלת הצו. כאמור, יש זמנים מינימליים שיש לקחת אותם בחשבון בעת הגשת הבקשה למתן צווי ירושה או קיום צוואה.

יחד עם זאת, פעמים רבות חל עיכוב מעבר לזמן הנדרש מסיבות שונות כמו עיכוב במענה האפוטרופוס הכללי, החלטות על המצאת מסמכים שונים, עיכובים טכניים, ועוד. במקרים אלו יש לפנות בהקדם לעורך דין ירושה שיפעל לקצר את הזמנים ויקדם את זירוז מתן צו ירושה.

כמה זמן לוקח לממש צו ירושה?

לאחר קבלת הצו צריך לממש אותו באמצעות רישום דירה שהתקבלה בירושה בטאבו או מימוש ירושת חשבון בנק. זמן זה צריך לקחת בחשבון בחישוב הזמן הכולל מתחילת התהליך.

עלות בקשה למתן צו קיום צוואה או צו ירושה

אגרת בקשה למתן צו קיום צוואה או צו ירושה בהגשה פיזית – 503 ₪.

אגרה מופחתת לבקשה מקוונת – 428 ₪.

אגרת הוצאות פרסום בעיתון – 130 ₪.

התייעצות עם עורך דין

משרדו של עו"ד ונוטריון יצחק גולדשטיין מתמחה במגוון שירותים משפטיים הקשורים לשמירת העושר המשפחתי, לרבות עריכת צוואה, בקשה לקיום צוואה, התנגדות לצוואה, ניהול עיזבון, עריכת הסכמי חלוקת עיזבון, ניהול הליכים בבית המשפט לענייני משפחה ואצל הרשם לענייני ירושה, וליווי משפטי אישי ומסור.

הידע והניסיון המשפטי והכלכלי של משרדנו עומד לרשות לקוחותיו בתיקי עיזבון בהם מעורבים בדרך כלל היבטים עסקיים ומסחריים בקנה מידה משמעותי.

אם אתם מחפשים עורך דין מקצועי ושירות מצוין בתחומי הירושה, הצוואות והעיזבון, משרדנו עומד לרשותכם.

ניתן ליצור עימנו קשר בטל':  03-5758484 או במייל: main@ygoldlaw.co.il.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן