ערכת נוטריון

נוטריון הוא בעל תפקיד עם הרבה אחריות. מאחר והוא אחראי על אישורים של הסכמים קריטיים, חותמותיו מהוות גושפנקא רשמית שמתייחסים אליה בכובד ראש. רכישה של דירה או אימות זהות דורש צוואה הם אירועים משמעותיים שדורשים תיעוד מסודר. לכן, לפי החוק על הנוטריון להשתמש בציוד ייעודי כדי לבצע את עבודתו וכדי לוודא שהכול מתבצע כחוק. בין השאר יש לו חותם הטבעה מיוחד מברזל, מדבקות וסרט אדום. כמו הוא מתבקש לרשום את האישורים הנוטריונים בהפיק ב"ספר הנוטריון". הנה פירוט חלק של ערכת נוטריון.

חותם נוטריון

חותם הנוטריון הוא הטבעה הרשמית של הנוטריון שמביא את האישור שלו למסמך. החותם נלחץ על גבי מדבקת הנוטריון והדפים מתחתיו, מה שמשאיר לאחר מכן את החותם הייחודי של אותו נוטריון שלא ניתן לזייף בקלות רבה כל כך. היסטורית, חותמת זו נבעה מחותמות השעווה שהשתמשו בהן כדי לסגור מכתבים בתקופת ימי הביניים. בעזרתן אימתו את זהות כותב המסמך.

לרוב משתמשים במכבש חותם ברזל או פלסטיק כדי לחתום על המסמכים, אך קיים גם מכבש מקצועי לביצוע החתימות שמעניק עוד נדבך של ייחודיות לנוטריון המשתמש בו.

מדבקות נוטריון

מדבקות אלה מודבקות למסמך אשר הנוטריון מאשר עבור הלקוח. על המדבקה מחתים הנוטריון את חתימתו בעזרת חותם נוטריון, ולמעשה נותן את הגושפנקא הרשמית שלו.

סרט נוטריון 

למדבקה ולחותמת מצורף גם סרט נוטריון. זהו סרט אדום וייחודי שעוטף את כל המעטפה שמכילה את המסמכים וקושר אותם יחדיו, ככה שיהיו מצורפים אחד אל השני כאחד.

ספר נוטריון

עד לפני כמה עשורים הייתה דרישה מצד משרד המשפטים להשתמש בכרטסת מיוחדת של נוטריונים. בכרטסת זו תועדו לפי אלף – בית שמות הלקוחות אשר בשמם בוצעה הפעולה. כיום, ניתן להשתמש בתחליף לכרטסת זו בדמות ספר נוטריון. ספר זה מכיל את כל פרטי המידע שמכילה הכרטסת רק בצורה יותר נוחה וגמישה.

יחד עם זאת, הספר חייב להיות כתוב באופן פיזי על פי חוק והקלדת תוכנו לתוך מחשב מבלי להחזיק עותק פיזי לא עומדת בתנאי רישיון הנוטריון.

סיכום ערכת נוטריון

מכיוון שתפקידו של נוטריון מוסמך דורש מהימנות וסדר ברמה גבוהה, ייצרו ציוד ייעודי לנוטריונים, ערכה הכוללת חותם נוטריון, סרט, מדבקות וספר, שמסייעים להם לבצע את עבודתם תחת עמידה בתנאים אלו. אלו הם מהווים חלק הכרחי על פי חוק מהתנאים להחזקת רישיון נוטריון.

דילוג לתוכן