תצהיר נוטריון

במהלך חיינו אנחנו מבצעים מספר רב של פעולות שדורשות אישורים משפטיים מיוחדים. פעולות אלה כוללות בתוכן דרישה להצהרה בפני נוטריון, והוא מהווה תנאי לאישור ביצוען ועשייתן. לכן, תפקידו של הנוטריון נהיה מכריע ובלתי ניתן להחלפה. מחיר תצהיר הנוטריון גם הוא בעל מעמד מיוחד משלו. הוא מעוגן בחוק בצורה מאוד ספציפית. במאמר הבא נדבר על עבודתו של הנוטריון ומחירי תצהיר נוטריוני.

מיהו נוטריון

נוטריון הוא עורך דין שקיבל תעודה רשמית לחתום על מסמכים חוקיים אחרי עיסוק מספיק זמן בתחום העניין של אותם מסמכים. (10 שנים לפחות) סוג זה של מסמכים לא יקבל גושפנקה חוקית רשמית כל עוד הוא לא יקבל חתימה של נוטריון מוסמך, ולכן עד אז הוא איננו קביל בבית משפט. עובדה זו מעידה על כך שחשיבותו של הנוטריון היא גדולה ביותר.

מהו תצהיר נוטריוני

אישור תצהיר נוטריוני הוא מסמך שקיומו מהווה תחליף לעדות קבילה רשמית בבית משפט. הוא נחתם על ידי שני אנשים: אחד הוא הנוטריון או עורך דין שתפקידם לאמת שהאדם החותם על המסמך הוא אכן האדם שמוסר את הצהרת האמת, והחותם השני הוא האדם שמוסר את ההצהרה עצמה. הנוטריון גם מוודא שהמצהיר לא מצהיר הצהרת שקר, שכן הצהרתה דינה מאסר בפועל.

מחיר נוטריון קבוע

במדינת ישראל, מחיר תצהיר נוטריוני (ובאופן כללי מחיר שירותי נוטריון) מעוגנים בחוק ולא ניתנים לשינוי ברוב המקרים. יש שתי סיבות להחלטה זו: האחת היא ההכרה בעובדה שנוטריון הוא שירות בסיסי שכל אדם צריך בשלב כזה או אחר בחייו, ללא קשר למעמדו הכלכלי. השנייה היא מניעת מצב של הטיות לצד כזה או אחר עקב מחירים שונים, וכך לאפשר קבלת צדק זהה עבור שני הצדדים.

יש כזה דבר נוטריון זול?

כאמור, הנוטריון אינו רשאי לגבות יותר או פחות מהמחיר הקבוע על ידי משרד המשפט בתקנות הנוטריונים. יחד עם האמור לעיל, ישנם מצבים חריגים בהם מחיר תצהיר נוטריוני יכול להשתנות לפי החלטתו של הנוטריון. לעתים הלקוח מגיע במצב כלכלי שאינו מאפשר לו לשלם על שירותיו של הנוטריון במלואם, ועל כן הנוטריון יכול להוריד את המחיר כדי לסייע לו, או אפילו לא לגבות תשלום כלל. מקרה נוסף הוא מקרה בו הנוטריון ביצע טעות כלשהי בעריכת המסמך, ולכן לא יגבה תשלום עבור תיקונו.

מחיר תצהיר נוטריון

כאמור, מחיר תצהיר נוטריוני נתון לשינוי במצבים מסוימים, אך מחירי הבסיס מעוגנים בחוק. עבור מצהיר ראשון בתצהיר נוטריוני יגבה הנוטריון סכום של 180 ₪. עבור כל מצהיר נוסף, ייגבה סכום של 72 ₪. עבור כל עותק נוסף של התצהיר, יגבה הנוטריון מחיר של 70 ₪. למחירים יש להוסיף מע"מ כדין.

תצהירים נוטריונים – סיכום

הנוטריון הוא חלק בלתי נפרד מחיינו המודרניים, ועל כן עלות תצהיר נוטריון היא דבר שלא משתנה בקלות רבה כל כך עקב עיגון מחירו בחוק. בהתאם לנסיבות מחיר תצהיר הנוטריון עשוי להשתנות, אבל בכל אופן חשוב לדעת את מחירי הבסיס כדי לוודא שאף אחד לא מנסה לרמות אתכם.

דילוג לתוכן