עמוד הבית >> נוטריון >> אישור נוטריוני >> נוטריון קרוב משפחה

נוטריון קרוב משפחה

נוטריון הוא בין התפקידים החשובים ביותר לחיינו היום – יומיים בהיבט המשפטי. אם עורך דין אחראי על הפרוצדורות הגדולות, כמו הגנה מפני תביעה, הגשת תביעה וכיוצא בזה, הנוטריון אחראי בעיקר על אישורים ואסמכתאות. לכן, יש רגישות רבה מצד מערכת המשפט כלפי מצבים בהם הנוטריון הוא קרוב משפחה של אחד מהמעורבים. במאמר הבא נדון במקרה שמצב זה קורה ומעמדו המשפטי.

נוטריון

נוטריון הוא עורך דין שאחראי על מתן אישורים ואסמכתאות למסמכים רשמיים. מדובר בעורך דין בעל ניסיון של למעלה מ-10 שנים בתחום בו מתבקש להיות מעורב. חתימתו מהווה אישור משפטי רשמי למסמך המשפטי המנוסח, שמשקלו שווה ערך למשקל של עדות חיה בבית משפט.

תפקידי וסמכויות הנוטריון

הנוטריון נדרש כדי לאשר מספר מסמכים שקשורים לתהליכים שקורים לכל אדם בחייו. אישור על לקיחת הלוואה למשכנתא, אישור זהות יורש שבאה לדרוש את צוואתו או אישור הסכמי ממון, כל אלו לא יכולים להיות מאושרים ללא חתימת נוטריון.

קרוב משפחה של נוטריון

כאשר ממציא המסמך הוא קרובו של הנוטריון, החוק במדינת ישראל לא מאפשר לאותו נוטריון לחתום על המסמך. ההיגיון מאחורי חוק זה הוא לא לאפשר לקרבה המשפחתית להשפיע על החלטת הנוטריון, שלעתים יכולה להשפיע גם על הצדדים האחרים המעורבים בהליך. אם למשל מדובר במצב בו אדם מעוניין לדרוש ירושה לפי צוואה, הנוטריון עלול לאשר את זהותו אפילו אם לא מדובר בו.

באשר להגדרת הקרבה המשפחתית, קרוב משפחה של נוטריון מוגדר בתור אחד מן הבאים: בן או בת – זוג, הורה, הורה של הורה, בן זוג של הורה, צאצא, צאצא של בן או בת – זוג, בני – זוגם של צאצאים של בן או בת זוג, אח או אחות, ובני זוגם.

נוטריון קרוב משפחה – סיכום

מאחר ומדובר במסמכים חשובים בעלי השפעה עמוקה על המעורבים בדבר, קרוב של נוטריון לא רשאי לשכור את שירותיו. כמו כן, החוק מאוד ברור בנושא זה ומגדיר במדויק מי נחשב בתור קרוב משפחה של נוטריון ומי לא. מומלץ לשים לב להגדרות המשפחתיות במידה ומחפשים את שירותיו של נוטריון שעלול להיחשב בתור בן משפחה.

דילוג לתוכן