מי יורש אח שנפטר?

ירושת אח שנפטר ללא ילדים וללא צוואה – מי יורש אותו? חוק הירושה קובע מי יורש אח שנפטר, נשוי או לא נשוי עם או בלי ילדים, ללא צוואה. לפרטים מלאים ראו להלן הסבר מאת עו"ד צוואות וירושות עורך דין יצחק גולדשטיין.

צוואת אח שנפטר ללא ילדים

צו ירושה ללא ילדים מעלה שאלות רבות. המקרה הברור הוא כאשר אח שנפטר ללא ילדים ערך צוואה לטובת אחיו. במקרה זה לאחר קיום צוואת המנוח, אחיו יקבל את הירושה. לכן חשוב מאוד לכתוב צוואה, כדי למנוע אי הבנות באשר לרצונו של המנוח. אולם מה קורה אם הנפטר לא השאיר צוואה?

מי יורש אח שנפטר ללא צוואה?

צו ירושה מורה על אופן חלוקת הירושה לפי חוק הירושה. הכלל הוא, ירושה מתחלקת לקרובים ולבן זוג / בת הזוג. כלל נוסף הוא שצאצאים כמו ילדים או נכדים קודמים לקרובים אחרים כמו הורים או אחים.

אח שנפטר ללא צוואה, ירושתו מתחלקת לקרוביו, לפי פרנטלות (מעגלי קירבה) הוראות חוק הירושה

  • אח נשוי עם ילדים – מחצית רכושו מקבלים ילדיו ומחצית אשתו.
  • אח נשוי שלא השאיר ילדים או צאצאים – מחצית יקבלו הוריו ומחצית אשתו. אם הוריו נפטרו יקבלו אחיו את הירושה במקום ההורים.
  • אח לא נשוי ללא ילדים – את הירושה יקבלו הוריו. אם הוריו נפטרו יקבלו אחיו את הירושה.
  • אם אין הורים או אחים – את הירושה יקבלו סבי הנפטר או דודיו או בני דודיו.

ירושת אח שנפטר – טוענים נוספים לזכות בירושה

עו"ד ירושה וצוואה נתקלים במקרים שונים בהם עולות טענות של אנשים נוספים כאילו מגיעות להם זכות בירושה שהשאיר אח. הנפוץ הוא טענה של מי שהייתה ידועה בציבור, שמגיע לה זכויות ירושת ידועה בציבור – מעין צוואה. כלומר לפי ס' 55 לחוק הירושה, מגיע לה זכויות כאילו האח שנפטר כתב צוואה, בה הורה לתת לה מעזבונו מה שהייתה אשתו זכאית לרשת לפי חוק הירושה.

ירושת אחים למחצה

העניין מסתבך מאוד כאשר יש מספר אחים, חלקם אחים מלאים וחלקם אחים למחצה. האחים המלאים אומרים שהאחים למחצה יורשים רק מכוח אחד ההורים ולכן יש להם זכות של מחצית מאח מלא. ואילו האחים למחצה טוענים שיש להם זכות ירושה מלאה. 

דילוג לתוכן