מחיר עריכת צוואה

כמה עולה לערוך צוואה רגילה בעזרת עורך דין ומה המחיר לעריכת צוואה הדדית? להלן נפרט את עלות עריכת צוואה לשכת עורכי הדין, שכר טרחת עורך דין צוואות מקובל וממוצע, אגרת אישור ע"י בית משפט או נוטריון ולבסוף אגרת הפקדה ככל שהמצווה מעוניין להפקיד את הצוואה.

מחירון עריכת צוואה ע"י עורך דין

חשוב מאוד שצוואה תיערך ע"י עו"ד בעל ניסיון וידע בתחום צוואות וירושות. ההפסד מעריכת צוואה שלא באמצעות בעל מקצוע שהוא בעל מומחיות בתחום, עלול להיות רב מתועלתה, שכן עלולה להתבטל אם תוגש התנגדות לצוואה בעילות שונות כמו שהמצווה לא הבין בטיבה של צוואה, היה נתון להשפעה בלתי הוגנת, וכיו"ב.

עו"ד בעל ניסיון בתחום יעשה הכל כדי שלא יוכלו לפגוע בכשרותה של הצוואה. כך למשל יבדוק כי המצווה כשיר מבחינה מנטלית, מבין על מה הוא חותם, ימנע התערבות בני משפחה בעריכתה או הפעלת לחץ על המצווה. הצוואה תהיה ברורה וחדה יותר כאשר יערוך אותה עו"ד מהתחום, כך שלא יהיה ספק מה הייתה כוונת המצווה.

כמה עולה לערוך צוואה?

כתיבת הצוואה כרוכה בהשקעת זמן רב ע"י עוה"ד. אולם ישנם הבדלים בין צוואה רגילה לבין צוואות הדדיות, ובין מסמך פשוט לבין מצבים מורכבים למשל ריבוי נכסים, יצירת תנאים מיוחדים כמו יורש אחר יורש, או מקרה בו יש לדאוג לחסוי.

אין מחיר קובע או אחיד לצוואה. התעריפים של עורכי דין מנוסים בתחום צוואות וירושות נעים בדרך כלל בין 3,000 ל-6,000 לצוואה רגילה, ובין 4,000 ל-8,000 ₪ לצוואה הדדית פשוטה, הכל בתוספת מע"מ. צוואות מורכבות הכוללות נכסים רבים, או תנאים רבים יכולות לעלות פי כמה.

עלות צוואה – תעריף מומלץ לשכת עוהרכי הדין

בהתאם לתעריף המינימאלי של הלשכה, עלות עריכת צוואה רגילה הינה 1,838 ₪ בתוספת מע"מ, ושתי צוואות הדדיות יעלו 2,687 ₪ בתוספת מע"מ.

עורך דין צוואות – מחיר

על מנת שצוואה תקבל תוקף, יש לערוך ולאשר אותה באחד מ-4 אופנים:

  • צוואה בעדים – 2 עדים מאשרים את עריכתה וחתימתה לפניהם ע"י המצווה.
  • בפני רשות – שופט או נוטריון מאשר את חתימת המצווה.
  • בכתב יד – המצווה עורך את כל הצוואה בכתב ידו וחותם עליה ללא אישור חיצוני.
  • בעל פה ע"י שכיב מרע – 2 עדים מעידים ששמעו ממי שעמד למות הוראות כיצד לחלק את רכושו.

מחיר אישור צוואה

במקרה שנוטריון או בית משפט מאשרים את הצוואה יש לשלם אגרה, בנוסף לדמי עריכתה. אגרת בית משפט הינה 514 ₪. עלות אישור נוטריון לצוואה ניתן למצוא ב-מחירון נוטריון עדכני.

אם המצווה מעוניין שצוואתו תופקד אצל רשם הירושה, עליו לשלם גם אגרת הפקדה בסך 107 ₪.

תוכן עניינים
דילוג לתוכן