פיצויים לעובד שהתפטר – התפטרות בדין מפוטר

האם מגיע פיצוי פיטורים לעובד שהתפטר? בהתאם לחוק פיצויי פיטורים, הפיצויים ניתנים לעובד שפוטר על ידי המעסיק. למרות זאת יש מקרים בהם עובד שמתפטר יוכל לקבל פיצויים – התפטרות בדין מפוטר. מהם המקרים וכיצד לנצלם בחכמה?

הפרשה לפיצויים לפי סעיף 14

עובד שחתם על סעיף 14 או שבענייניו יש צו הרחבה לביטוח פנסיוני, זכאי, ללא שום קשר לסיבת ההתפטרות לקבל את פיצויי הפיטורים שנצברו עבורו בקרן הפנסיה, ביטוח מנהלים או בקופת גמל. מה דין התפטרות ללא סעיף 14? האם מי שהתפטר מקבל פיצוים? ואם כן, כמה מגיע לו?

התפטרות בדין מפוטר בגין הרעת תנאי העסקה

עובד יקבל פיצויים אם התפטר עקב פגיעה בתנאי העסקה, למשל הורדת שכר, שינוי שעות עבודה או היקף העבודה, יחס פוגעני מצד המעסיק או פגיעה בפרטיות.

על העובד להתריע שיש פגיעה בתנאי ההעסקה, ואם העניין לא סודר הוא זכאי לפיצויים. אם ברור שהמעסיק לא יכול לתקן את הפגיעה, אין חובה לפנות למעסיק טרם התפטרות

פיצויי פיטורים בהתפטרות עקב מצב בריאותי

לפי חוק פיצויי פיטורים, עובד שהתפטר בגלל מצב בריאותי שלו או של בן משפחה, ברמה שמפריע לו לעבוד, זכאי לפיצויים, כאילו פוטר.

כמובן שעל העובד להוכיח את המצב הבריאותי ואת העובדה שהדבר מונע ממנו לעבוד. המעסיק יכול להציע לעובד עבודה אחרת מתאימה למצבו.

התפטרות לאחר הלידה לצורך טיפול בילד

עובדת זכאית לפיצויי פיטורים אם התפטרה לצורך טיפול בתינוק, במהלך 9 החודשים שאחרי לידה, על מנת לטפל בילד. 

אולם, במקרה שהאמא עברה לעבודה אחרת, בית המשפט יבחן האם העבודה החדשה מאפשרת יותר טיפול בילד, שאז תהיה זכאית לפיצויים, או שיש אותה פגיעה בטיפול, שאז תישלל ממנה הזכאות.

מקרים נוספים של התפטרות בדין מפוטר

התפטרות עקב מעבר דירה – עובדה שהתפטר עקב מעבר דירה, הרחוקה מאוד ממקום העבודה, יקבל פיצויים כאילו פוטר.

  • התפטרות אישה עקב שהייה במקלט לנשים מוכות.
  • עובד שנשכר לתקופה קצובה והמעסיק לא הציע לחדש את העסקה.
  • התפטרות לצורך התגייסות לצבא, מטרה, שב"ס או שירות לאומי.
  • התפטרות עקב היבחרות לראשות או סגן ראש עיר.
  • התפטרות עקב הגעה לגיל פרישה.
  • פטירת העובד.
  • התפטרות עקב פטירה או כניסה לחדלות פירעון של המעסיק.

פיצויים לעובד שהתפטר – סיכום

לסיכום, במקרים רבים מגיע פיצויי פיטורים לעובד שהתפטר. במקרה של ספק או קושי לקבל את הפיצויים, היעזרו בעורך דין מומחה לדיני עבודה.

תוכן עניינים
דילוג לתוכן