גוש חלקה

מה זה גוש חלקה? מהו דף ספר? כיצד ניתן לאתר גו"ח לפי כתובת, או כתובת לפי גו"ח? כיצד מאתרים תת חלקה? מתי וכצד נעזר באתר מפות ישראל GOVMAP? כיצד לאתר מידע תכנוני והנדסי באתר מחלקת הנדסה של העיריה? על כך ועוד להלן.

מהו גוש חלקה?

גוש הוא שטח מוגדר במקרקעין, המכיל בתוכו חלקות, המהווה יחידת מדידה ורישום. רישום גוש מבצע את ההסדר באמצעות המרכז למיפוי ישראל.

"חלקה" היא יחידה רציפה של מקרקעין, בתוך גוש. זו יחידה בסיסית לה קיימות זכויות קניין. לכל חלקה קיימת לפחות זכות קניינית אחת – זכות הבעלות. כלומר, לכל חלקה יש בעלים, לצד זכויות נוספות שעשויות להתקיים בה, כמו חכירה, משכנתה ושימוש.

תת חלקה היא יחידה קטנה יותר המייצגת נכסים כמו דירה, חנות או חנות, שהם חלק מ"בית משותף". מספר הדירה יכול להיות זהה למספר תת חלקה, אך זה לא תמיד כך.

הגוף המפקח על רישום גושים וחלקות הוא לשכת רישום המקרקעין (טאבו). הגוף האחראי על רישום בתים משותפים הוא "המפקח על הבתים המשותפים".

מה זה "דף ספר" בנסח טאבו?

ספר ודף הוא מונח היסטורי של זיהוי נכס רשום בשטרות בגין נכסים שטרם עברו הליכי הסדר. הדבר נעשה כך בעבר מכיוון שבעבר רשמו את הנכסים בספרים, ולכל מגרש היה דף בספר.

איתור גוש חלקה באתר מיפוי ישראל

באתר של מיפוי ישראל ניתן לבצע איתור של כתובת או של גו"ח. הנתונים המתקבלים כאן אינם מהווים אסמכתא מחייבת. לצורך בדיקה משפטית של הזכויות בשטח הרשום של החלקה יש לפנות ללשכות הרישום במשרד המשפטים ולהוציא שם נסח טאבו.

איתור גו"ח לפי כתובת

לצורך איתור גו"ח יש להקליד כתובת מלאה של הנכס. האתר של מיפוי ישראל ייתן לכם תשובה של הגוש והחלקה.

איתור כתובת לפי גוש חלקה

יש להקליד גו"ח והאתר של מיפוי ישראל ייתן לכם את כתובת הנכס.

מציאת גוש חלקה במפ"י ישראל

לעתים לא ניתן לאתר גוש חלקה באתר מיפוי ישראל. במקרה כזה צריך להיכנס לאתר המפות הממשלתי ולאתר שם גו"ח. לכניסה לאתר המפות הממשלתי – GOVMAP .

איתור תת חלקה לפי גוש חלקה

יש להפיק נסח טאבו מלא של הבית המשותף שבנמצא בחלקה. נסח זה נקרא נסח מרוכז, מכיוון שמרוכזות בו כל תתי החלקות בבית. לאחר איתור תת החלקה המתאימה, אפשר להוציא נסח ספציפי לתת חלקה המתאימה.

איתור תשריט תכנית דירה לפי גו"ח

כדי לאתר תשריט דירה בטאבו ניתן לחפש את תת החלקה כאמור לעיל ולאחר מכן להפיק תיק בית משותף.

כדי לאתר תשריט דירה בעירייה, יש להיכנס לאתר מחלקת הנדסה של העיריה ולאתר תיק הבניין לפי כתובת או גו"ח, ולאחר מכן לחפש תשריט היתר.

איתור בעל נכס לפי גוש חלקה

דרך הפעולה לאיתור בעלים של נכס, הינו להפיק נסח טאבו של הנכס ולבדוק מי רשום בו כבעלים או חוכר. פרטים נוספים ניתן לאתר דרך רשות מקרקעי ישראל, הפקת תדפיס רשם המשכונות, אישור זכויות מאת חברה משכנת, תדפיס נסח חברה אם הנכס רשום על שם חברה, ובמקומות נוספים.

מציאת מיקוד לפי כתובת

איתור מיקוד ניתן לעשות דרך אתר דואר ישראל או אתר 144.

מערכת מידע גאוגרפית GIS

מערכת מידע גיאוגרפי או GIS היא מערכת מידע ממוחשבת המאפשרת ניהול, וניתוח מידע גיאוגרפי תוך שילוב תכנים ממספר שכבות מידע, המבוססות ברובן על מערכת מיפוי. מערכות אלו של העיריות מאפשרות קבלת מידע רב על תכנון ובניה בעיר. לכניסה למערכות GIS של העיריות יש להיכנס דרך אגף הנדסה של כל עירייה. כך בערים רבות כמו תל אביב, עיריית ירושלים, חולון, רחובות, חיפה, פתח תקווה, ראשון לציון, רמת גן, נתניה, הוד השרון, בת ים, באר שבע, אשדוד, הרצליה, רמת השרון, אשקלון, בני ברק.

תבע לפי גוש חלקה

באתר רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) ניתן לאתר פרטים של תכניות בניין עיר. דף תוצאות החיפוש מפרט את התוכניות במלואן, כולל קישורים להוראות, תרשימים, נספחים, קבצי MMG ומפה. במעבר לעמוד התוצאות מקבלים תצוגה מפורטת של השטחים בתכניות, כולל החלוקה לגושים וחלקות. יש גם תצוגת מפה לנוחות המשתמשים.

מידע תכנוני בדיקת זכויות בנייה לפי גוש חלקה

באתר מינהל אגף הנדסה של העיריה תמצא מידע חיוני רב. עליך לאתר את תיק הבניין לפי כתובת או גו"ח או מספר תיק בניין. לאחר מכן לחפש מידע תכנוני, בקשות שהוגשו, תשריטי היתר ועוד מידע רב.

איתור גוש חלקה בית עלמין

בבתי קברות רבים כמו בית עלמין חולון או בית עלמין הר המנוחות יש חלוקה של גוש חלקה לאיתור קברים.

דילוג לתוכן