עמוד הבית >> עורך דין ליטיגציה >> עורך דין דיני משפחה >> איך מתחילים הליך גירושין?

איך מתחילים הליך גירושין

כולנו חולמים על חתונה מושלמת, בן זוג שיאהב אותנו לעד וחיים מאושרים. אך למרבה הצער זוגות רבים אינם זוכים לראות נחת בחייהם הזוגיים, מחליטים להיפרד ולהתחיל את חייהם מחדש. במקרה כזה אחד הצדדים או שניהם יחד מגיעים להחלטה להתגרש, אבל איך מתחילים את התהליך, והאם הוא חייב להיות ארוך ומתיש? כל המידע לשאלה איך מתחילים הליך גירושין להלן.

חושבים לפתוח בהליך גירושין?

זוגיות אשר אינה עונה על הצרכים או הציפיות שלנו משפיעה לרעה על כל תחומי החיים ומקשה עלינו להתפתח בעבודה, בלימודים או בתחום האישי. המתח המצטבר בבית משפיע גם על הילדים שמרגישים ושומעים כל דבר גם אם אנחנו משתדלים שלא להרים את הקול או לריב מולם. אם גם טיפול זוגי אינו מועיל, אתם עשויים להחליט ללכת בדרכים נפרדות.

איך להתחיל הליך גירושין?

אם גמלה בכם ההחלטה להתגרש ואינכם רואים טעם רב בפניה למטפל זוגי בניסיון להציל את מה שנשאר מן הקשר הזוגי, כל שעליכם לעשות הוא לפנות אל בית הדין הרבני בבקשה לפתוח הליך גירושין. רצוי להתייעץ עם עורך דין טרם הגשת הבקשה על מנת לקבל מידע על זכויותיכם, על התהליך עצמו, על העלויות הכרוכות בו ועוד. כאשר אתם מוכנים מראש תוכלו להגיע להחלטות טובות יותר ולסייע לקיצור התהליך.

כיצד ניתן לקצר את תהליך הגירושין?

למענכם ולמען ילדיכם רצוי שתהליך הגירושין יהיה מהיר ויתנהל באווירה מכבדת ומקצועית. באופן זה לא רק תחסכו זמן וכסף, אלא תגלו שאפשר להתגרש בצורה תרבותית אשר מותירה את שניכם ממוקדים בבניית החיים החדשים בנפרד ולא במלחמות מתישות בבתי הדין אשר תעמיק את הפערים ביניכם ואת האיבה למורת רוחם של הילדים המשותפים. תהליך גירושין מהיר נקרא גם גירושין בהסכמה ומתבצע באמצעות גישור. את תהליך הגישור יכול להנחות עורך דין אחד המקובל על שניכם או שני עורכי דין אשר ייעצו לכל אחד מכם. כך או אחרת אין מדובר במאבק אלא בתהליך של פשרה, של הבנה והגעה להסכם אשר מכבד את רצונותיהם וצרכיהם של שני הצדדים.

הליך גירושין בהסכמה

במידה ושני בני הזוג מסכימים לשבת ביחד לשולחן הדיונים הם יכולים לתכנן את הסכם הגירושין שלהם בפני מגשר. תפקידו של המגשר להרגיע את הרוחות ולשמור על שיח מכבד, ולעזור להם להגיע להסכמה בכל הנוגע לחלוקת הרכוש, המשמורת, המזונות וכל דבר נוסף שדרוש להם. באופן זה מתנהל תהליך הפרידה באווירה רגועה שמפחיתה את הלחץ והמתח בין בני הזוג ותורמת לשיתוף הפעולה העתידי שלהם גם לאחר הפרידה.

מה קורה כאשר בן הזוג אינו משתף פעולה?

למרבה הצער ישנם בני זוג אשר מעדיפים לצאת למלחמה מתוך מחשבה שגויה שכך ישיגו יותר, או על מנת להעניש באמצעות ההליך הממושך והמתיש את בן הזוג המעוניין להיפרד. במקרה כזה אין מנוס אלא לפנות אל בית הדין, לפתוח תיק גירושין ולהתחיל בתהליך.

מה כולל התהליך?

בית הדין הרבני יזמן את שני בני הזוג לדיון ראשוני על מנת להבין האם כוונותיהם רציניות ולנסות ולהציע להם שלום בית או הליך של פתרון סכסוכים. אם יתרשם הדיין כי שני בני הזוג נחושים להיפרד זה מזה, יקבעו לבני הזוג דיונים נוספים על פי לוח הזמנים העמוס של בית הדין בנושאי רכוש, גט ומשמורת. יש לזכור כי לכל נושא יידרשו מספר דיונים אשר עלולים להתפרש על פני שנה ויותר עקב העומסים הכבדים על בית הדין וזמינות עורכי הדין. בנוסף עשוי הדיין לדרוש מבני הזוג להציג בפניו מסמכים שונים כגון דו״ח רואה חשבון בנוגע להיקף ההכנסות והרכוש שצברו במהלך החיים המשותפים, ועריכת דו״ח שכזה אורכת לעיתים גם חודשים.

מדוע עדיף תהליך הגישור על פני תהליך הגירושין?

תהליך הגישור מציע הליך מהיר יותר אשר שם דגש על המשותף שבין בני הזוג, הבנה הדדית של בני הזוג זה את זה ואת הצרכים שלהם. לעומת זאת בבית הדין תפקידו של כל עורך דין להשיג עבור הלקוח שלו כמה שיותר על חשבון הצד השני, ואין כלל התייחסות לצרכיו או רגשותיו של הצד שכנגד גם אם הצדק או האמת איתו. הדיין פוסק מתוך התרשמות כללית ולא מתוך היכרות מעמיקה של בני הזוג והפסיקה תחייב את שני בני הזוג גם אם אינם מסכימים לה. מסיבות אלו רצוי להעדיף תהליך הגירושין המהיר.

עלויות הליך גירושין מהיר לעומת עלויות הליך גירושין רגיל

לכל עורך דין ולכל מגשר יש את העלויות שלו, וכמובן שצריך גם להתחשב בכל תיק גירושין לגופו, אך ניתן לומר בביטחון שעלותו של הליך גירושין מהיר יהיה נמוך משמעותית מתהליך גירושין רגיל. הסיבה לכך נעוצה במשך זמן התהליך. בעוד תהליך הגישור נמשך לאורך מספר פגישות כאשר סופו בהסכם אחד הכולל את הכל, תהליך הגירושין הרגיל דורש הכנה ממושכת הכוללת עשרות ואף מאות שעות עבודה על מנת להגיש לדיין תביעות נפרדות בנושא חלוקת רכוש, משמורת, כתובה, גט, ועוד. כמו כן, עורך הדין מקדיש מזמנו להופיע לכל הדיונים ולעיתים גם מכין את מרשו אליהם מראש לפני כל דיון. במידה וישנם ערעורים, בקשות, בירורים ואגרות לתשלום נוספות, גם הם יצטרפו להוצאות.

למידע נוסף על עלויות ראו במאמר עלות גירושין.

תהליך גירושין – סיכום

פנייה לתהליך גירושין היא החלטה כבדת משקל שיש לשקול היטב, אולם אם אין מנוס אלא להיפרד, מומלץ לתכנן את הפרידה היטב, להתייעץ עם עורך דין גירושין ואנשי מקצוע אחרים ולבחור את הדרך הטובה ביותר כדי שתוכלו להתמקד בבניית החיים החדשים. הליך גירושין מהיר יכול להפחית את הלחצים והמתחים, לקצר את משך התהליך, להוזיל את עלויותיו ולהביא לשיתוף פעולה טוב יותר בין בני הזוג גם לאחר הפרידה.

דילוג לתוכן