גט גירושין

כפי שלחופה ולקידושין יש טקס סדור ומוקפד, כך גם לגט הגירושין. לאחר אישור הסכם הגירושין יוזמנו שני בני הזוג החפצים להיפרד לקיום טקס קבלת גט גירושין ברבנות. הטקס נערך בנוכחות דיין, סופר בית הדין ועדים. לאחר מסירת הגט לאישה יהיו שני בני הזוג משוחררים האחד מן השני ונישואיהם יגיעו לסיומם באופן רשמי. מי רשאי להגיש תביעת גט? מה הליך גירושין ברבנות? תוך כמה זמן מקבלים גט? מהו טקס מבנה טקס גט הגירושין? כל המידע להלן >>

מי רשאי להגיש תביעת גט?

כל אדם אשר חש רצון לסיים את נישואיו יכול לגשת אל הרבנות ולפתוח תיק גירושין. מאותו הרגע יחל תהליך הגירושין על כל שלביו עד להסכם הגירושין הכולל חלוקת רכוש, משמורת ומזונות. לאחר שהושג הסכם בין בני הזוג והדיין מאשר אותו, יגיע שלב טקס גט הגירושים.

הליך הגירושין ברבנות

כל הדיונים יתקיימו בבית הדין הרבני אשר במקום מגורי הזוג הנפרד על ידי דייני בית הדין שהינם רבנים המוסמכים על ידי הרבנות הראשית לישראל. הדיין ידון בכל היבטי הגירושין ויפסוק על פי העובדות והמסמכים המוצגים בפניו. פסיקות הרבנים נשענים על החוק העברי הקדום והמודרני גם יחד ומטרתם לאזן ככל הניתן את הסכם הגירושין בין הצדדים על מנת ששניהם יוכלו להתחיל את חייהם החדשים בנפרד ללא קושי מיוחד.

תוך כמה זמן אקבל גט גירושין?

הגט יתקבל רק לאחר שיושג הסכם גירושין המקובל על שני הצדדים ויאושר על ידי הדיין. אם ברצונכם להזדרז ולקבל את הגט מהר, מומלץ לבחור בהליך גירושין בהסכמה באמצעות מגשר אשר חוסך את ההליך הארוך והמייגע של מאבקי הכוחות באולמות בית הדין. יתרון נוסף של הגישור הוא באוירה הנינוחה והמכבדת שבו הוא מתקיים, מה שיתרום לאווירה שלווה יותר במהלך קיום טקס הגט ויסייע לשיתוף פעולה עתידי טוב יותר של בני הזוג לאחר הגירושין.

מבנה טקס גט הגירושין ברבנות

לטקס גט הגירושין ארבעה שלבים:

 א. שלב בירור השמות

מאחר וטעות ברישום השם עלולה להביא לביטולו של הגט, יוודא הדיין תחילה את שמותיהם של בני הזוג על פי הכתוב בתעודת הזהות שלהם. לאחר מכן ישאל הדיין את שני בני הזוג אם הגירושין הינם מרצונם החופשי וכי הם מבינים שלאחריו הם יכולים להינשא לאחר.

ב. שלב ביטול המודעות

על מנת לשלול מצב שבו הבעל נדר נדר, נשבע שבועה או התחייב באופן כלשהו שלא לגרש את אשתו או שמופעל עליו לחץ לגרשה, ישאל הדיין את הבעל אם נשבע או נדר נדר או שבועה. לאחר מכן יבקש ממנו לחזור אחריו מילה במילה על הטקסט הבא: שִׁמְעוּ אֵלִי! אַתֶּם עֵדִים שֶׁאֲנִי מְבַטֵּל לִפְנֵיכֶם כָּל מוֹדָעָה וּמוֹדָעָה שֶׁיָּצְאָה מִמֶּנִּי וְכָל דְּבָרִים שֶׁאָמַרְתִּי שֶׁאִם יִתְקַיְּמוּ יִגְרְמוּ לְבִטּוּל הַגֵּט וְכֵן פּוֹסֵל אֲנִי כָּל עֵדִים שֶׁיּוֹדְעִים שֶׁאָמַרְתִּי כָּל דָּבָר הַפּוֹסֵל אֶת הַגֵט. לאחר שיאמר הבעל דברים אלו, בטל ומבוטל כל נדר ושבועה שאולי הבטיח ושכח.

ג. כתיבת הגט

בשלב כתיבת הגט מתבקשת האישה לצאת מן האולם ולהמתין. הגט נכתב על ידי סופר בית הדין בפני הבעל כאשר הוא מקריא באוזניו ובאוזני העדים כל מילה הנכתבת ועבודתו תהיה רצופה מן המשפט הראשון עד לאחרון ללא הפסקה. בסיום הכתיבה יבדקו העדים את הגט לוודא שלא נפלה בו טעות ולאחר מכן יחתמו עליו

ד. מסירת הגט

לאחר שהגט נבדק ונחתם מזומנת האישה להיכנס בחזרה לאולם הדיונים. הדיין יחזור וישאל את האישה האם היא מתגרשת מרצונה החופשי והאם הוסדרו כל ההסכמים לרוחה. אם תשובתה חיובית יורה הדיין לבעל להגיש את הגט לאשתו מידו אל ידה, תוך שהוא אומר: הָרֵי זֶה גִּיטֵךְ וְהִתְקַבֵּל גִּיטֵךְ זֶה וְהָרֵי אַתְּ מְגֹרֶשֶׁת בּוֹ מִמֶּנִּי מֵעַכְשָׁו וְהָרֵי אַתְּ מֻתֶּרֶת לְכָל אָדָם. לאחר שסיים את דבריו עליו לעזוב את האולם.

גט גירושין ברבנות – סיכום

בדומה לטקס הנישואין גם טקס הגט הינו סדור ומאורגן ומנוהל על ידי דיין אל מול עדים. לאחר שהדיין אישר את הסכם הגירושין ובירר כי שני בני הזוג מתגרשים מרצונם החופשי וללא כפיה יחלו זה באחר זה ארבעת השלבים ובסופם יסתיימו הנישואין באופן רשמי. מומלץ להגיע אל הטקס רגועים ונינוחים על מנת לאפשר במהלכו תקשורת טובה ביניכם לבין בן הזוג ממנו אתם נפרדים כדי לאפשר לשלב האחרון בהליך הגירושין להתקיים כהלכה וללא מתח מיותר

דילוג לתוכן